Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

+32
Lola_79
Rrushjaa
Abdulgafuri
Lulebora
shaban cakoli
FALKO
Dasa
Arvi
Valbona
Ajo...
Ermira
BeSaa
Njera Si Asnjera
Marin
Fata
zog
Tironci
Silvana
Foks_Ecc
Juventini
Ermira_vlore
pexha
Shqiptare
Calypso
Luan_Valikardi
InTeRiStI_vLoNjAt
Panjohura
al-tini
Anabel
feneri
Nita
Vigani
36 posters
Shko poshtë
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 109
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Dashuria nuk njeh moshe

Tue 26 Jan 2010 - 17:24
C'mendim keni per shprehjen: Dashuria nuk njeh moshe? Nuk e kam fjalen per ciftet 80 vjecare qe dashurohen akoma, apo per femijet e vegjel! E kam fjalen per lidhjet qe ekzistojne midis meshkujve dhe femrave (homot nuk hyjne ne diskutim ) me diference relativisht te madhe moshe! C'mendim keni kur shikoni nje 20-vjecare me nje 45 vjecar apo e kunderta, nje 25 vjecar me nje 40-50 vjecare?
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Tue 2 Feb 2010 - 19:36
Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e përgënjeshtron plotesisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë. Por jo gjithëmonë dashuria mbizotëron logjikën. Të mohosh një ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika. Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flasë vetëm për zezakët por akoma dhe romët? Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim. Ndërsa për sa i përket diferencës së moshës, qëndrimi ynë deri diku është më elastik. E theksoj deri diku, pasi një pjesë e meshkujve nuk dëshiron të shikojë seriozisht një lidhje dashurie, nëse femra është me e madhe se ata. Në qoftë se femra është më e vogël, e konsiderojnë mëse normale. Me pak fjalë në shoqërinë shqiptare është i pranueshëm fakti që një dyzetë vjeçar të martohet me një vajzë njëzetë e pesë vjeçare. Sigurisht që dashuria është një çështje personale, dhe të gjithë ne që ndodhemi jashtë këtij rrethi jemi të fundit të cilët do të vendosim për fatin e tyre. Madje personalisht mendoj se një diferencë moshe 10 - 15 vjet midis dy personave që duhen, është mjaft interesante. Nga një njeri më i madh, ke mundësinë të mësosh më shumë, dhe nuk dua të përkufizohem vetëm në aspektin erotik, por më shumë në atë jetësor. A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim, nuk njeh ATDHE dhe KUFIJE. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT…
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Tue 2 Feb 2010 - 19:45
Nita shkruajti:Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e përgënjeshtron plotesisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë. Por jo gjithëmonë dashuria mbizotëron logjikën.

Shqiptaret e shkaperderdhur shtigjeve te botes duhet te kene kujdes !



Të mohosh një ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika. Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flasë vetëm për zezakët por akoma dhe romët?

Nje vendosmeri e tille e shpeton identitetin dhe na ben ma te forte!



Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim.

Nje revolucion i tille do te ishte antirevolucion!


Ndërsa për sa i përket diferencës së moshës, qëndrimi ynë deri diku është më elastik. E theksoj deri diku, pasi një pjesë e meshkujve nuk dëshiron të shikojë seriozisht një lidhje dashurie, nëse femra është me e madhe se ata. Në qoftë se femra është më e vogël, e konsiderojnë mëse normale. Me pak fjalë në shoqërinë shqiptare është i pranueshëm fakti që një dyzetë vjeçar të martohet me një vajzë njëzetë e pesë vjeçare.

NJe praktike te zbatuar qe nje femer 50 vjece te marre nje 20 vjecar, dhe nje 50 vjecar te marre nje 20 vjecare, eshte stimuli ligjor i Japonise! Psene e gjeni ne ate veprim, se 50 vjecari i kamur, merr nje te re, dhe ajo krijon nje mireqenie, pasi ai vdes, ajo zgjedh te rinë. Nuk e shpika une, lexoni dhe analizoni ate sistem te tille!

Sigurisht që dashuria është një çështje personale, dhe të gjithë ne që ndodhemi jashtë këtij rrethi jemi të fundit të cilët do të vendosim për fatin e tyre. Madje personalisht mendoj se një diferencë moshe 10 - 15 vjet midis dy personave që duhen, është mjaft interesante. Nga një njeri më i madh, ke mundësinë të mësosh më shumë, dhe nuk dua të përkufizohem vetëm në aspektin erotik, por më shumë në atë jetësor. A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim, nuk njeh ATDHE dhe KUFIJE. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT…


Dashuria behet per atdhe dhe per linjen e gjakut! KUjdes!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 109
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 5 Feb 2010 - 20:57
dashuria ime njeh vetem atdheun...!
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 33
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 5 Feb 2010 - 23:51
dashuria njeh ate qe kerkon
feneri
feneri
Komplet
Komplet
<b>Postime</b> Postime : 201
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/01/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sat 6 Feb 2010 - 2:15
Dashuria ime njeh ate qe e dua, por per Atdhun e flijoj dhe Ate!
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 109
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 26 Feb 2010 - 18:31
A mendoni se ndikon ne nje dashuri ngjyra e partnerit pra, a do te
lidheshit me nje (zezak, kinez etj) person i cili i perket nje rrace
tjeter?

Per mendimin tim... ndoshta per lidhje kohore por per
lidhje qe zgjasin ne jete sme shkon ndermend fare. Kjo jo se un jam
racist por dua qe partnerja ne 99% te rasteve te jete shqiptare, besoj
se cdo gje ka bukurine e vet prandaj te flasesh shqip, te komunikosh
lehte dhe te kesh shume gjera te perbashkta kjo besoj se eshte e
rendesishme ne jete.
Thone se dashuria te ben te verber , por un kam nje shprehje tjeter se Dashuria te ben budall...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 26 Feb 2010 - 20:55
as une sjam raciste sdi nese ndjeja dicka per nje zezak si do reagoja,me pelqen kur shoh te tjeret por veten time se imagjinoj dot,ndoshta nese e dashuroja behesha budalle pra edhe e pranoja hahahaha
al-tini
al-tini
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 256
<b>Hobi</b> Hobi : patjeter
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 17 Mar 2010 - 22:35
njef patjeter!
al-tini
al-tini
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 256
<b>Hobi</b> Hobi : patjeter
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 17 Mar 2010 - 22:36
Dashuria njef moshen gjithesesi "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" 796
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 17 Mar 2010 - 22:41
mendoj se nese kan nje diference te vogel 5 vjetesh ndoshta e shkojn,por me kaq diference te madhe si permendet me siper,sdi disi nuk pershtaten keto "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Icon_rolleyes
Panjohura
Panjohura
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 242
<b>Hobi</b> Hobi : Prrall me tupan!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 18 Mar 2010 - 0:53
Po po njef si jo ore pse qka do ti ti thuash gjysh apo gjyshe ncncncncnc
Panjohura
Panjohura
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 242
<b>Hobi</b> Hobi : Prrall me tupan!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 18 Mar 2010 - 1:06
Jo dashurija nuk njeh asgje,
al-tini
al-tini
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 256
<b>Hobi</b> Hobi : patjeter
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 18 Mar 2010 - 1:09
E panjohura shkruajti:Jo dashurija nuk njeh asgje,

nga E panjohura Today at 12:53 am
+
----
-


Po po njef si jo ore pse qka do ti ti thuash gjysh apo gjyshe ncncncncnc


hahahhhha, nese ora e kalon 12-tshin, as truni s'nef asgja!


o njef si s'njef oj bukuroshe!
Panjohura
Panjohura
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 242
<b>Hobi</b> Hobi : Prrall me tupan!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 18 Mar 2010 - 12:29
Dashurija nuk njef atdhe nuk njef rac nuk njef kufi edhe pse te mosha pak isha ndal se nuk kam deshire te jet bukur me i madh me vite se une po diqka tjer sme kish pengu!
al-tini
al-tini
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Postime</b> Postime : 256
<b>Hobi</b> Hobi : patjeter
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 24 Mar 2010 - 19:32
dashuria njef shumeçka prandaj e kerkon edhe moshen si jo
Panjohura
Panjohura
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 242
<b>Hobi</b> Hobi : Prrall me tupan!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/03/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 24 Mar 2010 - 23:07
Pos moshes cfare njeh tjer "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Icon_eek
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty A i njeh kufijte dashuria?

Tue 12 Apr 2011 - 23:49
Si mendoni ju a ka kufij dashuria? Mendimi juaj
Anonymous
Vizitor
Vizitor

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Tue 12 Apr 2011 - 23:50
jo s ka une nuk kam per vete dhe dashuria per deri sa nuk kam une s ka pse te ket
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Do te lidheshit ndonjehere me 1 djale/vajze me ngjyre...

Tue 14 Jun 2011 - 15:00
Rracizmi sot ka arritur kulmin.....nese dashuria shkon pertej mentalitetit,ju do ta konkretizonit kete duke u lidhur me nje djal apo vajze me ngjyre,,,,,,,,,
Rolling Eyes
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Tue 14 Jun 2011 - 15:27
Varet mbi te gjitha jemi njerez jemi nje qenje njerzore vetem ngjyra e be
n krahsimin kshuqe nga nje her dashuria ku s'te con sjam kuneder asgjeje Very Happy
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 16 Jun 2011 - 15:22
Nuk më interesojnë fare të huajat.
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Thu 16 Jun 2011 - 15:23
Aren shkruajti:Rracizmi sot ka arritur kulmin.....nese dashuria shkon pertej mentalitetit,ju do ta konkretizonit kete duke u lidhur me nje djal apo vajze me ngjyre,,,,,,,,,
Rolling Eyes

Nuk është ''rracizmi''!!!

Është ''dëshira'' mbi këtë temë.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sun 19 Jun 2011 - 12:05
jo nuk do baja dica te tille ......noshta dukem rraciste por perderisa kena demokraci une tham menimin tem
Anonymous
Vizitor
Vizitor

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sun 19 Jun 2011 - 13:49
Une se kam problem fare.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sun 19 Jun 2011 - 14:32
po nese zemra ma donte....
Anonymous
Vizitor
Vizitor

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sun 19 Jun 2011 - 14:33
ate them e une Ana
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Sun 19 Jun 2011 - 15:15
pa dyshim se po Inushe gjithmon ne baze te ndjenjave Very Happy
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Dashuria nuk njeh moshe....APO NJEH ?!!!

Thu 28 Jul 2011 - 23:56
Sot po shikoja nje rast...femer 50 vj me mashkull 30 vjecar....
sinqerisht si rinte keq bashke

por te kalojme ne gjera me serioze>....per juve a ka dashuria moshe? A duhet qe femra te jet gjithmon me e vogel se sa mashkulli?
A do pranonit nje lidhje me dike shume me te madhe se sa ju 10-20 vjece....

Sjam kundra cifteve qe bejne kete zgjidhje....besoj qe ne fillim eshte okey per ta....por ja psh tek rasti me femren 50 aji 30...ajo kur te jet 60 spara do jet me sh e mir per gje...kurse aji do ekt 40 vj.... tamam i mir per pune

Edhe pse kto raste jan me te ralla [femrat me te medha se sa meshkujt...].... rastet kur femra eshte me e vogel jan ne % te madhe...e ketu se kam fjalen per diference 2-5 vj....nga 10 vj siper


Ju ca diference pranoni +/-?


Anonymous
Vizitor
Vizitor

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 29 Jul 2011 - 0:19
Per mua dashuria njeh mosh, sikur te mos njihte ndrysh kish me qene
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 29 Jul 2011 - 0:20
me sa di une kur njeh dike nuk i kerkon pashaporten por i kerkon te te dojne e ta dush
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 29 Jul 2011 - 13:58
dashuria njeh moshe se esht nje nga gjerat e para qe pyesim e duam te mesojme per nje person qe na intereson...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 2 Nov 2011 - 8:50
Dashuria i njeh apo s'i njeh kufinjte, nga kufiri mer fund!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Wed 21 Dec 2011 - 15:24
"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" I5879_CaptureWiz032Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e përgënjeshtron plotsisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë.


Por jo gjithëmonë dashuria mbizotëron logjikën. Të mohosh një ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika.

Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flasë vetëm për zezakët por akoma dhe romët? Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim.

Ndërsa për sa i përket diferencës së moshës, qëndrimi ynë deri diku është më elastik. E theksoj deri diku, pasi një pjesë e meshkujve nuk dëshiron të shikojë seriozisht një lidhje dashurie, nëse femra është me e madhe se ata. Në qoftë se femra është më e vogël, e konsiderojnë mëse normale. Me pak fjalë në shoqërinë shqiptare është i pranueshëm fakti që një dyzetë vjeçar të martohet me një vajzë njëzetë e pesë vjeçare. Sigurisht që dashuria është një çështje personale, dhe të gjithë ne që ndodhemi jashtë këtij rrethi jemi të fundit të cilët do të vendosim për fatin e tyre.

Madje personalisht mendoj se një diferencë moshe 10 - 15 vjet midis dy personave që duhen, është mjaft interesante. Nga një njeri më i madh, ke mundësinë të mësosh më shumë, dhe nuk dua të përkufizohem vetëm në aspektin erotik, por më shumë në atë jetësor. A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim, nuk njeh ATDHE dhe KUFIJ. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT.

Po Ju Si Mendoni?
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 21 Dec 2011 - 15:51
mosha nuk eshte shpeshe te ne ne pytje
kurse ngjyra apo raca tjetre na pengone shume
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 28 Dec 2011 - 19:11
edhe un racen e ve pak ne dyshim te tj jo!
Juventini
Juventini
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 8638
<b>Hobi</b> Hobi : Sporti
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/10/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Wed 28 Dec 2011 - 20:29
Ne shumicen e rasteve,,joo
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Fri 30 Dec 2011 - 11:15
Nese hyn ne fuqi forca e dashuris them se i eleminon kto te tjerat............
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Dashuria nuk njeh moshë…

Sun 1 Apr 2012 - 0:26
Për aq kohë sa truri është organi ynë seksual më i rëndësishëm, kjo nuk duhet të përjashtojë gjyshërit tanë nga aventurat seksuale.Një studim i bërë në Australi ka forcuar bindjen se seksi nuk mbaron në një moshë të caktuar.Sipas një anketimi të bërë në Australi nga viti 1996 deri në 2010 rezultoi se 1 në tre meshkuj të moshës 75-95 vjeç janë aktivë seksualisht.Studimi përfshiu 2.783 të moshuar, të cilët kishin bërë seks të paktën një herë vitin e fundit.Statistikat tregojnë se 57% e meshkujve që kishin një jetë aktive seksuale ishin të kënaqur me potencialin e tyre, ndërsa 43% do të kishin dëshirë të bënin më shpesh seks.E rëndësishme është se, më shumë se 50% e të anketuarve e cilësojnë seksin si një element tepër të rëndësishëm të jetës së tyre. Madje ata kanë dëshirë të bëjnë të njëjtat gjëra që praktikojnë edhe personat e moshës më të re
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Dashuria nuk njeh moshe....APO NJEH ?!!!

Mon 21 May 2012 - 22:27
Sot po shikoja nje rast...femer 50 vj me mashkull 30 vjecar....
Sinqerisht si rinte keq bashke

Por te kalojme ne gjera me serioze>....per juve a ka dashuria moshe? A duhet qe femra te jet gjithmon me e vogel se sa mashkulli?
A do pranonit nje lidhje me dike shume me te madhe se sa ju 10-20 vjece....

Edhe pse kto raste jane me te ralla [femrat me te medha se sa meshkujt...].... rastet kur femra eshte me e vogel jan ne % te madhe...e ketu se kam fjalen per diference 2-5 vj....por nga 10 vj e siper


Ju c'fare diference pranoni +/-?
Sponsored content

"A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?" Empty Re: "A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?"

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi