Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Nuk keni për t’u besuar syve! SHBA: Retë kthehen në “dallgë” (video) Empty Nuk keni për t’u besuar syve! SHBA: Retë kthehen në “dallgë” (video)

Thu 29 Dec 2011 - 1:53
Nuk keni për t’u besuar syve! SHBA: Retë kthehen në “dallgë” (video) A-Fenomeni-Dallge-300x136Mos vallë tashmë “ATA” po aplikojnë hapur projektet e tyre për ndikimin mbi ndryshimin klimaterik?
U habitën qytetarët e Alabamës, të premten e shkuar nga panorama mahniste e krijuar në qiell, nga një interval valësh prej reshë!Pasditen e të premtes së shkuar, qytetarët e qytetit Birmingham, kishin shansin e mirë të shijonin një nga fenomenet më të rralla natyrale, i cili është titulluar Kelvin-Helmholtz instability.fenomen i në fjalë, zakonisht shfaqet në zona të…një hapësire gjigande, ku erërat ndryshojnë automatikisht shpejtësinë dhe krijojnë fenomene të çrregullta.
Atëherë retë, me një dendësi të vogël, të cilat lëvizin me shpejtësi të madhe “shkasin” sipër reve të cilat lëvizin më ngadalë, pasi kanë dendësi më të madhe, duke krijuar kështu fenomenin e “dallgëve”.



Ju ftojmë të ndiqni këtë video shumë mbresëlënëse dhe të pa shpjegueshme me fenomenin të zhvillohet live, on kamera:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi