Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Të sfidosh vdekjen mbi greminë Empty Të sfidosh vdekjen mbi greminë

Fri 6 Jan 2012 - 15:10
Një grup aventurierësh norvegjezë kryen një arritje të rrallë, e cila i vendosi në faqet e para të shumë revistave e gazetave rozë. Të ngjitur mbi alpet e ashpra norvegjeze, tre meshkujt u fotografuan mbi një gur, i cili ka ngecur prej dekadash dhe qëndron pezull midis dy shpateve malore, nën të cilët ndodhet një gremine 400 metra e thellë.Arritja e tyre e çmendur në alpet e Kjeragboltenit është edhe më e pabesueshme duke patur parasysh që zona është e njohur për erëra të forta dhe të papritura, ndërsa të rinjtë nuk kishte asnjë litar apo ndonjë mjet tjetër shpëtimi, në rast se do të ndodhte ndonjë incident.41-vjeçari Gard Karlsen, një prej tre miqve që përmbushën këtë aventurë, u shpreh: “Kjeragbolteni është me të vërtetë një vend përrallor, por asnjëherë nuk mund të kuptosh se sa i bukur është me të vërtetë pa bërë atë që realizuam ne. Të gjithë ata që kanë parë këtë fotografi kanë mbetur të impresionuar dhe më vjen mirë për këtë, pasi kam kontribuar për ta bërë zonën më të njohur e turistike”.

Të sfidosh vdekjen mbi greminë Aalpinistet2Të sfidosh vdekjen mbi greminë Aalpinistet3
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi