Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Data 13 dita e Premte, Dita e mallkuar  Empty Data 13 dita e Premte, Dita e mallkuar

Mon 16 Jan 2012 - 2:18
Data 13 dita e Premte, Dita e mallkuar  Friday13b-200x200Të gjithë atyre që po u shkojnë gjërat keq ditën e sotme, duhet të qetësohen dhe të presin të ndërrohet data në kalendar… është e premte data 13. I konsideruar si kombinimi më i keq për të gjithë supersticiozët, kjo ditë vlerësohet si dita që të sjell më shumë fat të keq. Sikur të mos mjaftojë vetëm kaq, e premtja 13 do të përsëritet edhe dy herë të tjera gjatë vitit, një fenomen që ndodh tre herë gjatë vitit shumë rrallë. Megjithatë, lajmi i mirë për të gjithë është që pas 2012-s, fenomeni nuk do të ndodhë më deri në 2026. E premtja e mallkuar është një bestytëni kristiane, e cila vjen nga fakti që dita kur Krishti u kryqëzua ishte e premte, ndërsa ai që tradhëtoi ishte Juda, i 13-ti midis dishepujve të tij. Sipas vlerësimeve, më shumë se 60 milion persona në të gjithë botën ndikohen shumë nga kjo ditë dhe preferojnë të qëndrojnë në shtëpi. Frika nga e premjta e mallkuar është një fobi, e cila nga greqishtja quhet paraskevidekatriaphobia. Data 13 dhe e premtja konsiderohen secila si ters, por kur bashkohen, kombinimi është “katastrofik”. Nëpër avionë, prej kohësh radha 13 nuk figuron më./tch/ Burimi i lajmit: /rtvfan.net/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi