Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Meteorët e ranë në Marok erdhën nga Marsi Empty Meteorët e ranë në Marok erdhën nga Marsi

Thu 19 Jan 2012 - 22:42
Meteorët e ranë në Marok erdhën nga Marsi MeteormarsCopëzat e meteorit që ranë në Marok verën e shkuar ishin nga Marsi. Këtë e konfirmuan shkencëtarët, pasi ekzaminuan meteorin. Kjo është hera e parë në 50 vite dhe vetëm hera e pestë në total, që shkencëtarët provojnë në mënyrë kimike që copëzat shkëmbore erdhën nga Marsi.

Copëzat e shkëmbinjve u gjetën në dhjetor dhe më i madhi ndër to peshonte vetëm 2 pound. Këto meteor mund të jenë vëritur rreth sistemit diellor për disa miliona vite, kështu që ato nuk janë shumë të freskët sa u përket vetive të tyre marsiane. Por ato janë sigurisht më të freskëta se provëzat e fundit që kishim nga planeti Mars.

Tregtari i meteorëve Darryl Pitt, i cili po shet një sasi të madhe të mostrave të rënë nga Marsi, tregon se ka shitur një duzinë derimë tani. Të mërkurën në mëngjes ai bleu disa materiale nga një shitës në Marok dhe u shpreh:

“Dyshoj që kjo është sasia e fundit e ngelur nga copëzat e rënë nga Marsi. Ato po shiten shumë shpejt, më shpejt se çdo meteor në 20 vitet e fundit. Koleksionistët privat dhe institucionet kërkimore po tregojnë interes të madh për këto meteore marsiane”.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi