Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Tri motrat e prekura nga sëmundja ‘njeri-ujk’ Empty Tri motrat e prekura nga sëmundja ‘njeri-ujk’

Wed 8 Feb 2012 - 20:50
Tri motrat e prekura nga sëmundja ‘njeri-ujk’ Njeriujk1Kjo është një nga sindromat më të rralla në botë, e cila prek 1 në 1 miliard njerëz. Por loja e fatit ka bërë që tre motra të jenë te prekura prej saj e cila njihet me emrin “njeri-ujk”. Ato janë të mbuluara nga koka deri tek këmbët me qime të dendura.

Savita, 23, Monisha, 18, dhe 16-vjeçarja Savitri Sangli, kanë trashëguar këtë çrregullim nga babai i tyre.

Pavarësisht kësaj ato shpresojnë që një ditë të martohen. Ato përdorin çdo ditë krem për të mbajtur nën kontroll qimet pasi në të kundërt ato mund ti mbulojnë edhe fytyrën.

Nëna e tyre Anita Sambhaji Raut ka gjashtë goca dhe vetëm tre prej tyre janë prekur nga kjo sëmundje. Anita u detyrua të martohej me babin e vajzave kur ajo ishte vetëm 12 vjeçe.

Ata u martuan me shkojsi dhe ajo nuk e kishte parë burrin deri ditën e martesës.

“Ishte dita e martesës kur pashë se si ishte ai”, tregon 40-vjeçarja. “Isha vetëm 12 vjeç kur më detyruan të martohesha dhe nëse nuk isha dakord ata do më vrisnin”, shton ajo. Burri i Anitas vdiq në vitin 2007.

Zgjidhja e vetme për heqjen e qimeve përfundimisht nga trupi i tyre mbete trajtimi me lazer por ky trajtim është i papërballueshëm për gjendjen e tyre financiare.

Ato jetojnë në një fshat afër qytetit të Pune, në qendër të Indisë.

Për një person kjo ndërhyrje kushton 4 500 paund.

“Nëse u vjen një propozim i mirë, ato do të martohen. Nëse nuk vjen asnjë ato duhet të punojnë dhe të mbijetojnë”, shprehet nëna e tyre.

Vajza më e vogël Sabita tregon se në shokë asaj i thërrasin “fytyrë lesh” dhe i kërkojnë që të mos u afrohet.

“Martesa nuk është një zgjidhje për ne, nuk besoj se do të ndodhë, kush do të martohet me ne kur qimet në fytyrë vazhdojnë të na rriten”, thotë Sabita.
Malwina
Malwina
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 2624
<b>Hobi</b> Hobi : nthg
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/07/2011

Tri motrat e prekura nga sëmundja ‘njeri-ujk’ Empty Re: Tri motrat e prekura nga sëmundja ‘njeri-ujk’

Wed 8 Feb 2012 - 21:29
hmm sa gjynah
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi