Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Braktis të shoqin natën e martesës, nuk kishte WC në shtëpi

prej Sun 26 Feb 2012 - 1:57
Braktis të shoqin natën e martesës, nuk kishte WC në shtëpi Sposa-indiana-300x208Një nuse në Indi e ka braktisur të shoqin që natën e parë të martesës, kur vuri re se shtëpia e tij nuk kishte tualet.

Mund të duket si një ngjarje që nuk përbën lajm, por agjencia IANS ka gjetur rastin për të theksuar gjestin e nuses Anita Bai si një rebelim me domethënie të thellë sociale.

Arratisja e nuses indiane ka zgjuar një lëvizje të vërtetë popullore në zonën e shtetit jugor Madhya Pradesh, ku edhe sot praktikohet zakoni mesjetar i kryerjes së nevojave personale në natyrë, një praktikë e ndjekur nga 660 milionë indianë e që ka pasur pasoja në higjenën publike dhe dinjitetin femëror.

Duke refuzuar këtë praktikë mesjetare, Anita është kthyer në një heroinë kombëtare dhe personazh në mediat indiane.

Një organizatë joqeveritare, Sulabh International, i ka dhënë asaj një çmim prej 500 mijë rupi (7700 euro), një shifër e madhe për mjerimin në fshatrat indiane.

Asaj i është dorëzuar personalisht ky çmim në Nju Delhi nga Bindeshwar Pathak, një mjek që prej 40 vjetësh lufton për të instaluar kulturën e WC-së brenda në shtëpi, si një instrument efektiv për të parandaluar sëmundjet, por edhe për të mbrojtur dinjitetin e femrave.

Gjesti i Anitës duket se nuk ka shërbyer vetëm për të sensibilizuar opinionin publik, por ka detyruar edhe dhëndrin të kërkojë një kredi për të ndërtuar një WC brenda shtëpisë, një “modë” e re që është ndjekur edhe nga shumë familje të tjera. / Përgatiti: Gazmira NdojaBraktis të shoqin natën e martesës, nuk kishte WC në shtëpi Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Braktis të shoqin natën e martesës, nuk kishte WC në shtëpi

prej Sun 26 Feb 2012 - 3:25
po si e bojn ato si kafesht ku ti vije
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi