Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë

KUSH ESHTE FILOZOFI ME I MADH NE HISTORINE E NJERZIMIT?PSE?

3 - 20%
8 - 53%
0 - 0%
1 - 7%
0 - 0%
1 - 7%
0 - 0%
1 - 7%
1 - 6%
0 - 0%
 
Totali i votave: 15
 
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Sat 3 Apr 2010 - 18:03
Ndoshta jo per shumicen, por per mendimin tim eshte deontologu(deon=obligim/detyre) Immanuel Kant. Etika deontologjike i shton veprimit nje vlere te pamvarur morali. Pastaj, vullneti i mire rezulton ne veprim te mire.
" vepro ne ate menyre qe kurre mos te perdoresh njerezit e tjere si mjet" - ketu shihet kendveshtrimi humanist te Kant-i, ku ideali i moralit eshte respektimi i individit.
Kant-i i jep rendesi vet motivit, ku nje veper eshte e moralshme nese eshte bazuar ne intencionet(qellimet) me te mira, pa mare parasysh konsekvensat(pasojat). Sipas tij, pasojat e veprimit nuk mund te jene vendimtare per moralin sepse nuk mund te mbajme pergjegjesi ndaj pasojave mbi te cilat nuk mund te kemi kontrol. Shembull: Qellimi (i bazuar ne etiken obligim) eshte te shpetohet nje femije nga permbytja i cili per fat te keq permbytet. Veprimi megjithate eshte i moralshem pasi qe qellimi ishte i drejte-te shpetohet femija. Arsyeja qe Kant-i ishte aq shume i koncentruar ne motivet e veprimit se sa ne ne pasojat, ishte se ai mendonte se te gjithe njerezit mund te ishin te moralshem.
Pershendetje.


Edituar për herë të fundit nga Aяjαиα në Tue 7 Feb 2012 - 16:58, edituar 1 herë gjithsej
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 108
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Sun 4 Apr 2010 - 20:05
VOLTER sepsse ai vertet kerkon nje realitet nga jeta,ne anen tjeter ben dallim te pa mase mes jetes njerzore dhe kafshes,mbi te gjitha ai kerkon sqarime ne veten e tij,per gjerat qe ndodhin me qellim...!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Sun 8 May 2011 - 19:47
Aristoteli, la gjurme ne shume lami.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Sun 8 May 2011 - 19:49
Aristoteli them edhe une,,,,,,,,,,,pastaj Sokrati
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Sun 8 May 2011 - 20:19
Aristoteli them dhe une meqene se tha ina Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? 45550
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 15:05
Ehe,prit ta mendoj Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? 721253
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 16:52
Dekarti, i cili qe moti e ka shprehur shume bukur iden per levizjen, ku thoshte;sasia e levizjes qe ekziston ne bote mbetet gjithnje e pandryshuar-levizja nuk mund te krijohet, ajo mundet vetem te transmetohet.

Po K. Marksi, pse nuk eshte ne liste? Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? 2585209286
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 16:58
E shtova Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? 721253
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 17:03
Aяjαиα shkruajti:E shtova Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? 721253

Ka edhe te tjere...

Po ju e thate apo nuk e thate? Ne hapje te temes sikur e keni "thene", e me pas keni thene sikur ta mendoni!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 19:05
Une e kam thene me siper por tani jam ne medyshje ndermjet Volter-it e Aristoteli-t...s'di ke te zgjedh...! Rolling Eyes
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Tue 7 Feb 2012 - 22:31
Aяjαиα shkruajti:Une e kam thene me siper por tani jam ne medyshje ndermjet Volter-it e Aristoteli-t...s'di ke te zgjedh...! Rolling Eyes

Dmth bije ai mendimi i pare apo edhe ai edhe keta dy te fundit se nuk kuptoje leht une, apo i jap rendesi detajeve (siq me kane thene) krt
Giovanni
Giovanni
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 113
<b>Hobi</b> Hobi : Sport
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/01/2012

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Wed 8 Feb 2012 - 9:23
ARISTOTELI pa dyshim ...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Wed 8 Feb 2012 - 13:31
Arjani shkruajti:
Aяjαиα shkruajti:Une e kam thene me siper por tani jam ne medyshje ndermjet Volter-it e Aristoteli-t...s'di ke te zgjedh...! Rolling Eyes

Dmth bije ai mendimi i pare apo edhe ai edhe keta dy te fundit se nuk kuptoje leht une, apo i jap rendesi detajeve (siq me kane thene) krt

Jo sme keni kuptuar,ashtu pata nje bisede me dike e ai ishte per Volterin ndersa une Aristotelin se eshte me i madh nga Volteri,prandaj them ndermejt ketyre te dyve po mendoj tani...gjithsesi qe u jep rendesi shume detajeve mese e vertet e kan pas te drejte ata qe ta kan then krt
ArjOl
ArjOl
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 76
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : pa vendbanim
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Mon 26 Mar 2012 - 15:04
Mendoj se eshte Sokrati
Sponsored content

Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ? Empty Re: Kush eshte Filozofi me i madh ne Historine e Njerezimit? Pse ?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi