Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Rënie e çmimeve të SSD-ve Empty Rënie e çmimeve të SSD-ve

Sun 11 Mar 2012 - 3:01
Rënie e çmimeve të SSD-ve F.0309133125646_210Shtëpia analitike DRAMeXchange mendon se deri kah fundi i këtij viti çmimet e SSD-ve më në fund do të duhej të binin në nivelet e pranueshme. Sipas analizave të tyre, çmimet e SSD-ve gjatë gjysmës së dytë të këtij viti do të bien nën një dollarë për gigabajt hapësirë, që do të duhej të tërheq interesimin e numrit më të madh të blerësve.
Rënia e çmimeve pritet të ndodhë pasi që në prodhimin masiv të shkojnë NAND çipat e prodhuar në procesin prej 19- dhe 20-nanometrave, ndërsa popullarizimin do ta nxisin edhe prodhuesit e ultraportativëve me implementimin e SSD-ve në kompjuterët e tyre në vend të disqeve hibride. Rritja e dukshme e pritur e përfaqësimit të ultrabookëve në treg nga çereku i tretë i vitit patjetër se do të nxis kërkesën për SSD-të si dhe prodhimin e tyre, e kompanitë e shumta janë duke zhvilluar edhe zgjidhjet e reja me kosto më të ulët të shpenzimit, siç është rasti me King Crest SSD-në të Intelit me MLC NAND çipat 20-nanometërsh dhe TLC NAND zgjidhjet nga OCZ. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi