Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mirësia – A lindim me të ?

prej Sun 15 Apr 2012 - 10:24
Mirësia – A lindim me të ? Gjenet-njerezore-300x225A eshte bujaria nje tipar qe ne e zhvillojme gjate pervojave te jetes , apo gjenet tona kane ndikim ne te?

Psikologet ne Universitetin e Buffalo-s dhe Universitetin e Kalifornise, kane kryer nje studim te ri qe sugjeron se, edhe pse jo ekskluzivisht ashtu, sa te mire tregohemi me te tjeret, eshte deri ne nje fare mase e influencuar nga gjenet tona. Studimet kane treguar se jane dy hormone, oxytocin dhe vasopressin, qe lidhen me menyren se si ne i trajtojme te tjeret. “Ky studim gjeti se me ane te ketyre dy gjeneve te kombinuar me perceptimin personal te njerezve per boten si nje vend me shume apo me pak kercenues, lidhet shprehja e bujarise se tyre,” tha autori i studimit Michel Poulin.

Michel Poulin, Asistent Profesor i Psikologjise ne UB, eshte autori kryesor i studimit ”The Neurogenics of Niceness,” e publikuar kete muaj ne gazeten Psychological Science, nje botim i Shoqates per Shkencen Psikologjike.kuriozitete


Edituar për herë të fundit nga Aяjαиα në Sat 21 Apr 2012 - 22:19, edituar 1 herë gjithsej


Mirësia – A lindim me të ? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Mirësia – A lindim me të ?

prej Tue 17 Apr 2012 - 19:18
Psikologet ne Universitetin e Buffalo-s dhe Universitetin e Kalifornise, kane kryer nje studim te ri qe sugjeron se, edhe pse jo ekskluzivisht ashtu, sa te mire tregohemi me te tjeret, eshte deri ne nje fare mase e influencuar nga gjenet tona. Studimet kane treguar se jane dy hormone, oxytocin dhe vasopressin, qe lidhen me menyren se si ne i trajtojme te tjeret. “Ky studim gjeti se me ane te ketyre dy gjeneve te kombinuar me perceptimin personal te njerezve per boten si nje vend me shume apo me pak kercenues, lidhet shprehja e bujarise se tyre,” tha autori i studimit Michel Poulin.


Pytja ime per ju eshte..A eshte bujaria nje tipar qe ne e zhvillojme gjate pervojave te jetes , apo gjenet tona kane ndikim ne te?
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Mirësia – A lindim me të ?

prej Tue 17 Apr 2012 - 23:33
Nuk them se nuk kan ndikim gjenet, mirepo jo gjithcka varet nga to, se po te ishte ashtu, atehere do duhet te ishin te gjithe femijet bujar nese i kan dy prinderit apo njerin prind bujar. Kjo besoj u ka rastis te gjitheve te shihni dhe bindeni se nuk jane te te njejte.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Mirësia – A lindim me të ?

prej Sat 21 Apr 2012 - 22:18
Edhe une bashkohem mendimin e Arjanit,ndoshta e kemi ne gjen por besoj se luajne rol e gjera te tjera ne kete,situatat,si jemi rritur,si mendojme,etj etj..Me shume mund ta lidhja me gjendjen psikologjike te secilit prej nesh ne situata e rrethana te ndryshme...


Mirësia – A lindim me të ? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

default Re: Mirësia – A lindim me të ?

prej Tue 18 Dec 2012 - 3:32
Njeriu lind flete e bardhe dhe formohet si dhe cfare te tjeret shkruajne ne te, cdo virtyt e fiton gjate jetes se vet duke luajtur rol shembulli ne familje dhe shoqeria qe e rrethon..


I AM QUEEN OF MY KINGDOM!
Mirësia – A lindim me të ? Bar_glitter_crown_bar
Sponsored content

default Re: Mirësia – A lindim me të ?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi