Shko poshtë
Elvira-
Elvira-
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 77
<b>Hobi</b> Hobi : Gjdo gje e mire
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Schweiz.
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2010

default Omëletë te Ndryshme

prej Wed 30 Jun 2010 - 11:39

Omëletë te Ndryshme  Fp4kf4

::NewojiTen:ndihem keq

* * 4 vezë
* * 4 domate
* * 1 qepë
* * vaj
* * kripë dhe pak sheqer
* Përgatitja:
* Omëleta me domate përgatitet sikur omëleta e zakonshme, por më
pare përgatiten domatet.
* Domatet qërohen me një thikë të mprehtë, priten rriska-rriska të
holla dhe qiten në fultere ku është fërguar qepa e grirë shumë
hollë me
gjalpë.
* U shtohet kripa, piperi dhe pak sheqer dhe lihen në zjarr të
ngadalshëm derisa ta pinë tërë lëngun e të bëhen si një salcë e
trashë,
duke i trazuar nga një herë që të mos ngjiten.
* Pas kësaj përgatisim omëletën: rrihen vezët, u shtohet pak kripë
dhe
qiten në fulteren e gjerë me yndyrë që të piqen rreth 5 minuta në
zjarr
mesatar. Omëleta e përgatitur qitet në një pjatë të gjerë, sipër
saj
qitet pureja e përgatitur e domates dhe paloset dyfish.
* Mund ta dekoroni me majdanoz e erëza që ju pëlqejnë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Omëletë te Ndryshme

prej Wed 27 Feb 2013 - 13:20
Omlete Speciale

Omëletë te Ndryshme  682db_omlete1

Per 4 persona:
Merret 1 kokerr qepe grihet shume holle
1 -2 kokrra domate (sipas madhesis) grihet holle duke ja hequr lengun4-5 thelpij hurdhre grihen dhe kta shum holle skuqen se bashku ne kte radhitje 1 qepa pastaj shtojm domaten e hurdhrenmos harrojm krip dhe rigon(origano ose minta nane )mbasi i leme te skuqen deri sa marrin pak ngjyre i heqim nga flaka dhe pergatisi 4-5 kokrra veze pak qumesht 1-2 filxhan i perziejm u shtojm masen e skuqur qe tham me siper pastaj shtojm pak sallam (ham backon chicken )te prer ne kuba te vegjel si gjithmon ah edhe kerpurdha po te keni e kam fjalen per ata qe ndodhen ne shqiperi te grira
si perfundim ne tiganin e nxehur mire me vaj ulliri hidhet e gjith masa dhe lihet derisa trashet pa u perzier ngjeshet pak me lug nga lart kur masa trashet mira me nje akrobaci kthehet nga ana tjeter ose mund te perdoret nje tepsi o dicka po qe se se beni dot akrobacin merret pak djath i grir dhe i shtohet siper
mbasi eshte pjekur dhe kjo paloset ne gjysem po me akrobaci ose me lug me qellim te mbulohet djathi dhe kaq, u be.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Omëletë te Ndryshme  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi