Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Pijet energjike ‘banjo acidi’ për dhëmbët Empty Pijet energjike ‘banjo acidi’ për dhëmbët

Wed 2 May 2012 - 22:34
Pijet energjike ‘banjo acidi’ për dhëmbët 54000TIRANE-Adoleshentët janë konsumatorët më të mëdhenj të pijeve energjike, por mund ta paguajnë shumë shtrenjtë këtë preferencë të tyre me prishjen e dhëmbëve.

Universiteti i Ilinoisit, në SHBA, realizoi një studim, me mbi dhjetë lloje të ndryshme pijesh energjitike, midis të cilave edhe disa prej markave më të njohur në botë.

Testimet treguan se aciditeti i lartë që përmban pija është në gjendje të dëmtojë ndjeshëm shtresën e jashtme që vesh dhëmbët, e njohur ndryshe si smalt, duke inkurajuar kariesin dhe prishjen e dhëmbëve me një ritëm disa herë më të shpejtë sesa në gjendje normale.

”Gjithmonë e më shumë të rinj konsumojnë këto pije me besimin se do të rrisin në këtë mënyrë performancën e tyre në sport dhe me bindjen se efekti i tyre është më i lartë se i një pije të zakonshme freskuese”, deklaroi bashkëautori i studimit, Poonam Jain.

”Shumica e këtyre pacientëve shokohen kur zbulojnë se në fakt, e vetmja gjë që po bëjnë është një “banjo acidi” për dhëmbët e tyre”.

Sipas Jain, konsumi i rregullt mund të shkaktojë shkatërrim të plotë të dhëmbëve në vetëm pesë vjet.

(d.b/Koha/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi