Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Çfarë është lokalizimi? Empty Çfarë është lokalizimi?

Sun 3 Jun 2012 - 10:46
Lokalizimi nënkupton adaptimin e produkteve ose shërbimeve me specifikat kulturore, ligjore, gjuhësore dhe teknike të një lokacioni specifik. Shkalla e lartë e resurseve humane dhe teknologjike që disponojmë na mundëson të ofrojmë zgjidhje komplete të lokalizimit që do të bëjnë të mundur për klientët tuaj shqiptar të përdorin lehtësisht softuerin tuaj në gjuhën shqipe.

Kriteret gjuhësore shkencore më të cilat punojmë:

· Para se të fillojmë me lokalizim ne hartojmë fjalorin bazuar në ‘materialin burimor’. Kjo siguron vijueshmërinë gjatë përkthimit dhe cilësinë e duhur.

· Hartojmë doracakun me rregullat gjuhësore dhe stilin që do të përdoret.

· Hartojmë listën e fjalëve të cilat nuk do të përdoren

Alba-Softi është autor i fjalorit anglisht-shqipe të termave të informatikës me mbi 3500 përshkrime në të dy gjuhët.

Produktet e Alba-Softit janë krijuar për të rritur efikasitetin dhe cilësinë gjatë procesit të përkthimit. Ato krijojnë mundësinë për të punuar me mbi 70 lloje të ndryshme skedarësh pa refuzuar më asnjë projekt përkthimi për shkak të papajtueshmërisë së skedarëve. Terminologjia përdoret pozitivisht gjatë përkthimit për të pasur konsistencë, cilësi të lartë dhe shpejtësi gjatë këtij procesi.

Alba-Softi është specializuar në shërbime përkthimi, softuerësh dhe lokalizimi, interpretimi, faqosjeje kompjuterike, titrimi dhe këshillimi kulturor duke u përshtatur kështu më së miri për të këshilluar klientët mbi nevojat e tyre.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi