Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 12:44
Message reputation : 100% (1 vote)
NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! NASA-and-Moon


NASA, pak kohë më parë dha direktiva për ruajtjen e traditës dhe kulturës së studimit të Hënës.
Por pyetja që lind është se, vërtet të tjerët do të respektojnë direktivat e NASA-s dhe a do të pajtohen ata me të?

Gjithsesi, kemi të bëjmë me një hap gjigand të njerëzimit: NASA pak kohë më parë publikoi udhëzimet e manexhimit dhe të ruajtjes së rajoneve historike të hënës, edhe pse askush nuk ka qëndruar aty për 40-vjet. Kështu, kompanitë të cilat kanë vënë në shënjestrën e tyre Hënën, duhet të mendohen “mirë”.

Këto udhëzime, gjithsesi, duken paksa si hipokrite, pasi ishte kërkuar nga NASA që të merrte pjesë në një program, i cili parashikon uljen e një roboti në sipërfaqen e Hënës.
Kështu, 26 shoqëri private, të vetëfinancuara, konkurrojnë dhe ndihmojnë fuqishëm Goggle Lunar X Price, me vlerë 20 milionë dollarë.
Nga ana e saj, NASA, ka propozuar që robotët që do të studiojnë Hënën, të mbahen larg disa zonave, për t’u ruajtur paprekshmëria e disa objekteve historike atje në Hënë, bashkë me materialin e grumbulluar atje nga Apollo, flamujt e astronautëve, gjurmët e astronautëve dhe eksperimenteve që u bënë në ato zona të Hënës./albobserver.com/
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:15
Nuk e di se sa jeni te informuar per Henen.Por doja t'ju pyesja.
A i keni bere pyetje vetes ndonjehere,se cfar ka nga ana tjeter e Henes?Gjithmon na tregohen imazhe te pamjeve nga ajo qe shohim dhe ne nga Toka.Astronauteve u eshte kerkuar fshehje e plote e asasj qe ndodhet pas Henes.Ne nje deshmi te njerit prej tyre,ne prag te vdekjes (emri spo me kujtohet per momentin),thuhet:Eshte gabimi me i madh qe po i behet njerezimit,duhet te informohet se ckemi pare ne nga ana tjeter e Henes.Popujt duhen te jene te pregatitur......
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:18
i panjohur shkruajti:Nuk e di se sa jeni te informuar per Henen.Por doja t'ju pyesja.
A i keni bere pyetje vetes ndonjehere,se cfar ka nga ana tjeter e Henes?Gjithmon na tregohen imazhe te pamjeve nga ajo qe shohim dhe ne nga Toka.Astronauteve u eshte kerkuar fshehje e plote e asasj qe ndodhet pas Henes.Ne nje deshmi te njerit prej tyre,ne prag te vdekjes (emri spo me kujtohet per momentin),thuhet:Eshte gabimi me i madh qe po i behet njerezimit,duhet te informohet se ckemi pare ne nga ana tjeter e Henes.Popujt duhen te jene te pregatitur......

Me beri shume kurioz ky mendim...
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:26
Luan,ana tjeter e Henes ka shume te papritura....nese ke ven re,kur jepen imazhet e Henes,ne momentin kur kalon nga ana tjeter,nderpriten transmentimet direkte....a thua se i iku energjia berthamore anijes kozmike.
As une nuk i kisha kushtuar vemendje kohe me pare,por sipas hulumtimeve te mia,u binda se dicka fshihet pas saj,(per mos thene se sa e vertete eshte ulja e astronauteve ne Hene)
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:34
Andej e shpiem ketej e shpiem e asgje s'kuptojme ne fund...!E kam fjalen pergjithesisht ne tema te ndryshme si kjo ,thuhen shume ne ere pa dicka konkrete..(Te pakten nga ata qe kane njohuri) Pse si hyni thelbit e te shprehni qarte,c'ka dyshoni,per cfare flisni e c'fare mendoni...meqense keni lexuar e dini!?
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:37
Ana,une sjam tipi i njeriut te marre shkrimet nga nje forum e ti sjedh tek nje forum tjeter.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:41
Une nuk thash te sjellesh copy shkrime ketu,megjithse nje info eshte e lexojme,qartesojme ose i komplikojme gjerat me shume...por sidoqofte mendimet qe ke,cila eshte frika juaj,c'fare keni lexuar e dini se mund te fshihet mbrapa henes,perse i fshehin ato..etj etj...Apo keni friken se rrezikoni jeten duken deklaruar sekrete te NASA!! NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! 721253
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:45
Une frike?atje ku hyje une duhet te kesh zemren dhe mendjen e forte,dhe kam kohe qe e bej kete.Nuk rrezikoj absolutisht asgje.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mon 4 Jun 2012 - 14:51
Po pra,qe te kem te flas une apo dikush tjeter ketu,te komentojme rreth kesaj nuk na jepni debat as ju qe supozohet se dini dicka perderisa mereni me keto..Mos na beni pyetje kur e dini fort mire qe pergjigje s'ka (sepse sjemi ne dijeni) por zhvilloheni pak mendimin,behuni me i qarte ne ato qe thoni....Ose na rreshtoni librat e artikujt ku mund te lexojme me shume nese duam te dime dicka e ti perton ti shkruash ketu!!

Tani supozojme me hamendje se per c'fare e ke fjalen,edhe ku s'na shkon mendja pasi skemi dicka konkrete!!!!
Sponsored content

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty Re: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi