Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Fete jane pengese per paqe ne Bote.

prej Sun 17 Jun 2012 - 22:41
E hapa kete teme sepse mendoj se fete e ndryshme qe praktikohen prej shekujve, jane te dedikuara per t'manipuluar trurin e njeriut. Megjithse ne ate kohe ndoshta disi e kane pasur nje te drejte per t'ndihmuar njerzit e pazhvilluar mentalisht, qe s'kane mundur te logjikojne te miren ndaj te keqes, duke jetuar si shpellare.

Nese logjikohen mire, fete kryesore ne thelb jane kunder paqes, te gjitha permbajne elemente ekstreme, ne ate menyre sa qe krijojne fundamentalizem shtazarak ndaj personave qe nuk i perkasin asaj feje.

Te gjitha lufterat gjate historise lidhen direkt apo indirekt me fene, luftimi apo nxitja e urrejtjes ndaj perkatesive tjera fetare. Si te tilla fete do te duhej te shkriheshin ne nje fe t'vetme ose te asgjesohen, per nje paqe ne Bote.

C'fare mendoni ju?Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Fete jane pengese per paqe ne Bote.

prej Sun 17 Jun 2012 - 22:57
Nejse jan bo shum luftra fetare,por ju po thuni me i shkri te gjitha fet me bo njo.
A thu se ka mundesi a
Apo ndoshta veq me then diqka


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Fete jane pengese per paqe ne Bote.

prej Sun 17 Jun 2012 - 23:37
Shqiptare shkruajti:
Te gjitha lufterat gjate historise lidhen direkt apo indirekt me fene, luftimi apo nxitja e urrejtjes ndaj perkatesive tjera fetare. Si te tilla fete do te duhej te shkriheshin ne nje fe t'vetme ose te asgjesohen, per nje paqe ne Bote.

C'fare mendoni ju?
tek kjo me te kuqe pajtohem me ty e nderuar pjeserisht se kjo ka per te ndodhe dhe do te mbetet nje fe ne bote dhe nje qeveri qe udheheq boten . dhe kjo nuk do te jete nje dite e larget. e deri sa te kete njerez ne kete bote nuk ka mundesi me mbet pa fe.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Fete jane pengese per paqe ne Bote.

prej Mon 18 Jun 2012 - 1:01
Epo vetem paqe qe nuk na kane sjelle fete... Historia i ka te shkruara. Keshtu qe i bie te jene pengese. Teorikisht jane per paqe por praktikisht kane bere te kunderten.


Fete jane pengese per paqe ne Bote. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Fete jane pengese per paqe ne Bote.

prej Mon 18 Jun 2012 - 11:45
kjo krejt varet nga ajo se si njeriu i shikon dhe nga cili kend. qe te komentosh mbi fete dhe qellimin e tyre duhet te kesh se paku njohuri rreth tyre qe te mund ta japesh nje mendim te sakte dhe preciz. nuk di qe ka ardhe nje i derguar mbi fytyre te me shpalljen nga Zoti fuqiplote nga All-llahu krijues i qiejve dhe tokes e qe te kete porosite me ba shkaterrime ne toke.
pra ata kane pas nje mision ti tregojne njerzimit si te behen mekembes te All-llahut ne toke.


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
Sponsored content

default Re: Fete jane pengese per paqe ne Bote.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi