Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Fri 22 Jun 2012 - 12:09
Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave ImagesNë këtë përfundim ka dalë një studim, që tregon sesi admirimi dhe respekti i kolegëve dhe miqve ka një ndikim të madh në lumturiRespekti i miqve dhe kolegëve i bën njerëzit të jenë më të pasur, pasi kënaqësia që marrim nga paratë zbehet. Në këtë përfundim ka dalë një studim, që tregon sesi admirimi dhe respekti i kolegëve dhe miqve tanë ka një ndikim të madh në lumturi, sesa llogaria bankare, apo statusi i të qenit i pasur.

Psikologët nga Universiteti i Kalifornisë, kanë vlerësuar katër studime, për të shikuar lidhjen midis tipeve të ndryshëm të statuseve dhe lumturisë së përgjithshme të jetës. Në bazë të përmbledhjes së studimeve, të botuara në revistën "Science Psikology", thuhet se ekzistonin prova të qarta se statusi sociometrik ishte i lidhur me mirëqenien, ndërsa statusi socio-ekonomike nuk ishte. Cameron Anderson, një nga udhëheqësit e projektit, ka shpjeguar: "Një nga arsyet përse paratë nuk e blejnë lumturinë është se njerëzit nuk përshtaten shpejt me nivelin e ri të të ardhurave, apo pasurisë. Për shembull, fituesit e llotarive, fillimisht janë të kënaqur, por më pas kthehen menjëherë në nivelin e tyre origjinal të lumturisë. Ndërsa po të respektohesh, të kesh ndikim te shoqëria dhe të integrohesh në mënyrë sociale, të jep më tepër shpërblim". (Telegraph)
Gangsterja
Gangsterja
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 343
<b>Hobi</b> Hobi : Te shoh lot dhe gjak ne syt e rivales..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tek xemla njonit...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2012
http:// bvnm,../

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Wed 27 Jun 2012 - 8:07
esht e vertet;preferoj me mir te rri pran njerezve dhe te me vleresojn per ate cka jam;dhe jo per ato cka kam(parate)tem shum e bukur....
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi