Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Wikipedia, enciklopedia “e meshkujve”

prej Sun 22 Jul 2012 - 9:59
Wikipedia, enciklopedia “e meshkujve”  Wikipedialogo

Wikipedia, enciklopedia më e madhe online ka një problem. Nuk bëhet fjalë, ashtu sic ndodh rëndom, për mungesë fondesh apo për raportet me vendet që e cënsurojnë, por për një problem strukturor.

Bashkëthemeluesi James Wales bëri publik një fakt “diskriminues apo vetëdiskriminues”. Gjatë takimit të përvitshëm të “Wikimania”, Wales tha se në 100 bashkëpunëtorë të Wikipedia-s, 91 janë meshkuj dhe vetëm 9 femra.

Faqja enciklopedike online sic dihet funksionon dhe përditësohet me informacione nga vullnetarë. Kushdo që hap një llogari në këtë faqe, pasi kalon filtrat e nevojshëm të vendosur nga administratorët mund të shndërrohet në kontribues i “dijeve” të Wikipedia-s.

Këtu qendron edhe problemi strukturor sepse sipas të dhënave të publikuara nga vetë Wikipedia, femrat nuk parapëlqejnë të jenë aktive në shpërndarjen e dijeve në enciklopedinë online.

Në fakt, ka nga ata që thonë se ky nuk është problem vetëm i Wikipedia-s. Sipas tyre, i gjithë rrjeti Web 2.0 është një “krijesë mashkullore” dhe se krijuesit e tij janë meshkuj, ndërsa femrat e përdorin më shumë internetin për argëtim, që nga rrjetet sociale me hedhje fotosh e deri tek përdorimi për blerje online.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Wikipedia, enciklopedia “e meshkujve”  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi