Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 3-vjeçari i verbuar nga drita, sheh vetëm bardh e zi

prej Sun 29 Jul 2012 - 2:05
3-vjeçari i verbuar nga drita, sheh vetëm bardh e zi B_250_200_16777215_00___images_Jete_bardhe-zi3-vjeçari Harvi Ueb ka një sëmundje të radhë që nuk e lejon të shohë në dritë dhe përdor syze speciale kundër diellit për që e ndihmojnë të shohë.

Sëmundja e tij njihet si Achromatopsia, që do të thotë se ia nuk mund të shoh ngjyrat dhe e shoh botën vetëm bardh e zi.

Nëna e tij thotë se Harvi mund të mos e shohë kurrë lindjen dhe perëndimin e diellit për shkak se nuk mund ta përballojë dritën.

“Një ditë normale me diell për atë është me shkëlqim verbues”, tregon babai i tij Louise. “Na duhet që çdo gjë sa më të errët të jetë e mundshme në mënyrë që ai të shohë”.

Harvi mban gjithnjë syzet e tij me porosi, të cilat janë të ndërtuara për të lënë të hyjë vetëm 10% e dritës.

“Shumë njerëz mendojnë se ne ia vëmë syzet për t’u dukur i veçantë”, shprehet babai i tij.

Sëmundja që ka prekur 3-vjeçarin prek 1 në 35 000 persona, e cila prek retinën nuk lejon qelizat përgjegjëse për ngjyrat që të funksionojnë.


3-vjeçari i verbuar nga drita, sheh vetëm bardh e zi Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi