Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Konsumimi i të kuqve të vesë i dëmshëm si duhani Empty Konsumimi i të kuqve të vesë i dëmshëm si duhani

Thu 16 Aug 2012 - 15:08
Konsumimi i të kuqve të vesë i dëmshëm si duhani F.0815120044547_mShkencëtarët kanë zbuluar një të vërtetë të re për vezët. Sipas të dhënave të tyre, konsumi i të kuqve të vesë është i dëmshëm sa duhani, sepse shton rrezikun nga sëmundjet e zemrës.
Problemi qëndron tek rreziku i humbjes së elasticitetit të mureve të arterieve. Kjo gjendje karakterizohet nga formimi i depozitave në muret e brendshme të arterieve për shkak të kolesterolit. Ky çrregullim quhet arteriosklerozës.

Në studim janë përfshirë 1231 njerëz, mosha mesatare e të cilëve është 61.5. Dr David Spence nga Universiteti Western Ontario rezultatet e studimit i ndërlidhi me rreziqet e sulmeve në zemër dhe në tru.

Me ultratinguj është matur sipërfaqja e depozitave, ndërsa pacientët është dashur të plotësojnë një anketë për stilin e jetës së tyre.

Rezultatet treguan se shtresa sipërfaqësore rritet në aspektin linear me vite, pas moshës 40 vjeçe, kështu që rritja është më e theksuar tek njerëzit që pinë duhan apo konsumojnë të kuqët e vesë.

Njerëzit të cilët kanë ngrënë tri herë pjesë të tilla të vesë kishin më shumë depozita se ata që kanë ngrënë maksimalisht dy depozita shumë të mëdha sesa ato që kanë ngrënë më shumë se dy a yolks javë.

Rezultatet e hulumtimit nuk bazoheshin tek gjinia, shtypja e gjakut, kolesteroli, duhani, indeksi i masës trupore dhe diabeti. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi