Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Deshifrohet disku i shënimeve të Sumerëve i vitit 3123 pes Empty Deshifrohet disku i shënimeve të Sumerëve i vitit 3123 pes

Sat 1 Sep 2012 - 3:07
Deshifruan tabletën e lashtë!

“Qarkorja” u zbulua par a 150-vjetësh në Ninive, kryeqytetin e Asirisë së lashtë, në atë rajon ku sot ndodhet Iraku. Disku tregon vizatime të konstelacioneve dhe piktograme të yjeve, bazuar në tekstet e përdorura nga Sumerianët, qytetërimi më i hershëm që ka njohur historia botërore.Për disa dhjetëra vjet, citon alb-observer.com, arkeologët nuk ia kishin dalë mbanë ta deshifronin atë. Në vitin 2008, dy shkencëtarë, Alan Bond dhe Mark Hempsell nga Universiteti i Brostol mundën me ndihmën e një programi kompjuterik, i cili kishte aftësi të rikrijimit të qiellit ashtu siç ishte para disa mijëra vjetëve, se shkrimi mbi pllakë ishte një kodik në formë “pykë”.

Të dy shkencëtarët, ishin në pozicion të na shpjegojnë për këtë “tabletë” se ishte një “fletore” shënimesh i Sumerëve! Astronomët pohojnë se këto ngjarje ndodhën para agimit të 29 korrikut të viti 2132 pes (Kalendarit Julian). Interes të madh: Ajo çka e bënë më interesant këtë zbulim, është se disku tregon një objekt të madh, i cili lëviz gjatë plejadës së Peshqve.

Simbolet e diskut tregojnë orbitën e një objekti, i cili do të “godas” Köfels’ në Austri. Köfels’ është njohur si zona me përmbajtjen më të madhe kristalore në alpe, si dhe ekzistojnë shumë teori rreth arsyetimit dhe shkaktimi të gurit!

Ndërkohë, sipas informacioneve që u mblodhën nga disku, orbita e tij, tregon pse nuk ka krater. Këndi i diskut ishte shumë i ulët (gjashtë gradë), kështu që shkencëtarët konsiderojnë se asteroidi u gërshetua afër malit të quajtur Gamskogel dhe se ia ishte shkaku që asteroidi të shpërthente para se të përplasej./alb-observer.com/
Deshifrohet disku i shënimeve të Sumerëve i vitit 3123 pes Sumeret-300x274Deshifrohet disku i shënimeve të Sumerëve i vitit 3123 pes Shumeret-1024x768
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi