Share
Shko poshtë
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:13
Fe jane vetem 2 feja Islame dhe feja Krishtere e keto dy kane sektet e tyre...
Perse ne grup jane hapur 2 Katolike e 1 Islame?
Ortodokset jane sekt (pjes) e katolikëve kshtuqe kur te cekni edhe ket si fe ne vete ateher bejeni edhe nje grup per protestanet, luterannet, baptistet....?!
ose Shiiitet, suffit,bektashit....!...
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:22
Message reputation : 100% (1 vote)
ore...c'kerkon ti nga ky forum...te nga tregosh sa fe kemi,te kundershtosh ate qe te tjere kan ber...jo ore jo,tu tha dhe me par,kujdes me temat qe hap...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi? Image
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:29
Pershendetje per ju Silvana!
Uroj ta kuptoni cka dmth debat jo mendim personal?
Une nuk jam kunder askujt, ashtu si ju (nese jeni ortodokse) keni deshire ta keni nje grup me sektin tuaj ashtu kane deshire edhe protestantet ose baptistet ose luterianet... Pra nese pretendoni qe jeni te drejt ateher hapni grup per qdo sekt ose kthehuni ne baze dhe lereni vetem grupin e Krishterëve ku eshte shtepia juaj!
Shpresoj ta argumentosh qe ortodoksizmi eshte fe ne vete dot ishin te mirepritura argumentet qoft te dokumentuara qoftshin logjike ska dert...!!
Rrespekte!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:36
Message reputation : 100% (1 vote)
Kush tha se permenden vetem keto tre fe,ndoshta jane me te njohura ne mbare boten se sa per fe ka me shume se tre apo "sekte" sic doni ti thoni ju... E para qe duhet te dini dhe e dini besoj se e keni lexuar nga doli ose si u shpik feja Islame eshte se me pare ka qene feja Krishtere (bibla) e mbas kesaj eshte krijuar edhe Islami (kurani) si fe me vete...Atehere po ta shohim keshtu i bie qe kjo fe eshte e erdhur dhe jo e jona dhe gjithashtu nje "sekt" si feja ortodokse!!


Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:42
Arjana!

Nese Islami eshte nga Krishterizmi ateher mesimet Islame nuk do te dalloheshin nga ato krishtere?
Mesimet nga Bibla do te gjendeshin edhe ne Kuran, hoxhallaret tan do ti shpallnim zotra ku nese mekatojm dot shkonim pran tyre te naj falin mekatet (te rrefehemi), do te kishmi shum gjera te perbashketa sepse profeti Muhamed nuk ka qen shkencar te thot: Kjo gje ben, kjo nuk ben, kjo ben, kjo nuk ben, kete e marim e kete nuk e marim!
Pastaj 50.000 gabime te ndryshme (kontradikta,gabime shkencore) qe gjenden ne Bibel (ne 1140 permbledhjet e saj) do te gjendeshin edhe ne Kur'an sepse profeti Muhamed nuk ka ditur shkrim lexim te gjej se cilat jane te duhura e cilat nuk jane te duhura, nuk ka pas teknik shkencore te vertetoj se cilat versetet jane shkencore e cilat jane joshkencore...!!
Nje logjik e thjesht: Gjate kohes krishtere vajzat varroseshin te gjalla ne toke e shkencarët djegeshin ne turra te drunjëve kurse ne Islam shkencarët (dijetarët) kane rol te veqant e rrespekt shum te madh!!!

Dallimet jane shum te medha sa i perket Islamit,Krishterizmit dhe Hebraizmit pra, gjithe dijetaret,misioneret,rrabinet e pranojn se jane vetem 3 fe qiellore kurse ju pretendoni se nga njera ka lindur edhe nje tjeter...ska dyshym mendime personale!! :)
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:44
Fe jane vetem 3 Islami,Krishterizmi dhe Hebraizmi kurse besimet tjera jane politeiste ose sekte te ketyre feve!
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:45
E Cila eshte FEJA E VËRTETË aty kerkojeni me argumente sepse qdokush pretendon se feja e tij eshte e verteta ama ata qe arrijn ta argumentojn kete jane Muslimanët deri me sot e tjer nuk kemi has!..
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:48
Message reputation : 100% (1 vote)
Analisti shkruajti:Arjana!

Nese Islami eshte nga Krishterizmi ateher mesimet Islame nuk do te dalloheshin nga ato krishtere?
Mesimet nga Bibla do te gjendeshin edhe ne Kuran, hoxhallaret tan do ti shpallnim zotra ku nese mekatojm dot shkonim pran tyre te naj falin mekatet (te rrefehemi), do te kishmi shum gjera te perbashketa sepse profeti Muhamed nuk ka qen shkencar te thot: Kjo gje ben, kjo nuk ben, kjo ben, kjo nuk ben, kete e marim e kete nuk e marim!
Pastaj 50.000 gabime te ndryshme (kontradikta,gabime shkencore) qe gjenden ne Bibel (ne 1140 permbledhjet e saj) do te gjendeshin edhe ne Kur'an sepse profeti Muhamed nuk ka ditur shkrim lexim te gjej se cilat jane te duhura e cilat nuk jane te duhura, nuk ka pas teknik shkencore te vertetoj se cilat versetet jane shkencore e cilat jane joshkencore...!!
Nje logjik e thjesht: Gjate kohes krishtere vajzat varroseshin te gjalla ne toke e shkencarët djegeshin ne turra te drunjëve kurse ne Islam shkencarët (dijetarët) kane rol te veqant e rrespekt shum te madh!!!

Dallimet jane shum te medha sa i perket Islamit,Krishterizmit dhe Hebraizmit pra, gjithe dijetaret,misioneret,rrabinet e pranojn se jane vetem 3 fe qiellore kurse ju pretendoni se nga njera ka lindur edhe nje tjeter...ska dyshym mendime personale!! :)

Po ti keni lexuar qe te dyja do vereni se s'ndryshojne shume nga njera tjetra pervec ne disa vende e thenie te caktuara qe ndoshta feja e Krishtere i ka ndryshuar per ti permiresuar ato...ndersa feja Islame "JO" ..Madje nder kohe eshte treguar me e ashper e dhunuese duke keqperdorur e shfrytezuar fjalen e Kuranit e duke e interpretuar shpesh sipas interesit te vete besimtareve e jo ashtu sic eshte e shkruhet..!


Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Analisti
Analisti
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 35
<b>Hobi</b> Hobi : Leximi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/09/2012

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Sun 9 Sep 2012 - 22:56
Kur'ani shkencarisht eshte i vertetuar qe nuk eshte ndryshuar kurrë fakti qe ne Islam ekziston Shkenca e Kuranit kurse ne krishterizem nuk kemi shkenc te Bibles (qe ta mesoj dikush biblen permendsh) dmth kemi siguri ne at qka e praktikojm sepse qdo vit ne shkollat Islame qe 1400 vite dalin me shum se 1 milion hafiza neper mbare boten , hafiz dmth njeri qe e ze permendsh komplet Kuranin pra Kurani e ka bazamentin e tij te fuqishem qe shkencarisht eshte i vertetuar kurse shkencarisht i kemi mbi 50.000 versete nga Bibla qe jan ne kontradikte me njera tjetren dhe nuk i pranon dot logjika e njeriut!

Fakti qe ju nuk besoni ne fe ju ben te mos e besoni as fjalen e ndonje libri te shenjte por shkencaret e misioneret krishter si dr.William Cambell kur dalin ne debatet e tyre nuk do te hezitonin te thonin se Islami rrjedh nga Krishterizmi madje edhe ai vet kete e kundershton, pastaj kryedijetari krishter dr.Breherman thote se Islami dhe Krishterizmi dallojn sikur nata dhe dita! Gjithqka nvaret se nga kush ke mesuar nje dituri e jo te mesosh nga islamofobet per islamin ose kundershtart e krishterizmit per krishterizmin!...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Mon 10 Sep 2012 - 0:19
Message reputation : 100% (1 vote)
Kurani si edhe Bibla jane dy libraa te shkruar nga dora e njeriut e sipas mendimeve e besimieve te tyre secila nga ana e saj...Teorisht te dyja nuk kane ndonje diference te madhe pergjithesisht ne keshillat qe jepen apo "morali" qe duan te na japin te dyja fete..Tani feja Islame mund te thote (edhe ka then) se universi eshte krijuar e zbuluar nga ajo edhe se si fe,feja Islame ka ekzistuar para njerezimi por ne e dime se e verteta eshte se po mos kishin ekzistuar njerezit nuk do ishte shpikur tanime as feja,jo ajo Islame po as feja ortodokse as ajo e krishtere,budiste etj....Feja eshte shpikje e njeriut,shprese e ndihme ndaj njeriut si qenie e dobet qe eshte ka nevojen te besoje ne dicka per te vazhduar te jetoje...


Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

prej Mon 10 Sep 2012 - 7:33
Analisti shkruajti:Pershendetje per ju Silvana!
Uroj ta kuptoni cka dmth debat jo mendim personal?
Une nuk jam kunder askujt, ashtu si ju (nese jeni ortodokse) keni deshire ta keni nje grup me sektin tuaj ashtu kane deshire edhe protestantet ose baptistet ose luterianet... Pra nese pretendoni qe jeni te drejt ateher hapni grup per qdo sekt ose kthehuni ne baze dhe lereni vetem grupin e Krishterëve ku eshte shtepia juaj!
Shpresoj ta argumentosh qe ortodoksizmi eshte fe ne vete dot ishin te mirepritura argumentet qoft te dokumentuara qoftshin logjike ska dert...!!
Analist...jan 2 fet me te njohur ne bot...nje pyetje,pse te gjith ato tema i hap per fen kristiano e myslymane dhe asnje per ortodokse ecc...
Dhe pastaj tek ortodosket,besim esht i njejtin,vetem ndryshojn disa rregulla...
Rrespekte!


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi? Image
Sponsored content

default Re: Përse ceken 3 fe kur në fakt janë vetëm 2 Islami dhe Krishterizmi?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi