Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Një “portokalle” e mbushur me mish!

prej Tue 18 Sep 2012 - 15:18
Një “portokalle” e mbushur me mish! Portokalle2-300x240Në fakt ngjason me portokalle, por në realitet nuk është frutë. Është një “meze” krejt e veçantë që serviret në restorantet e Londrës.
Kjo lloj mezeje vjen që nga mesjeta, nga vitet 1500. Shefi i famshëm i kuzhinës, i vlerësuar me shumë yje Michelin, shef Heston Blumenthal, vendosi ta risjellë përsëri në ditët tona.

Pa frikë mund të thuhet se pati vërtet sukses, pasi kjo frutë prej mishi përveç traditës, ka edhe shumë paraqitje dhe shije të mirë. Kështu, Blumenthal i mrekulloi klientët e restorantit të tij, që hapi këto ditë.

Kur e shikon në pamje të parë, të duket si një portokalle, por në fakt, është e mbushur me mish pule!

Për të qenë më konkretë, mbushja që përdoret është një mush i përgatitur nga mëlçi dhe mish pulash. Ndërsa nga jashtë mishi mbulohet me një xhel mandarine dhe i jepet forma e portokallies. Në qendër vendosen disa gjethe origjinale portokallesh, me qëllim që klienti të besojë se është frutë prej vërteti. Receta origjinale plotësohet me një fetë buke të freskët.

/alb-observer.com/
Një “portokalle” e mbushur me mish! Portokalle1Një “portokalle” e mbushur me mish! Portokalle21Një “portokalle” e mbushur me mish! Portokalle3Një “portokalle” e mbushur me mish! Portokalle4


Një “portokalle” e mbushur me mish! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi