Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Tatuazh? Duhanpiresit le te mendohen dy here Empty Tatuazh? Duhanpiresit le te mendohen dy here

Sat 29 Sep 2012 - 14:21
Nëqoftëse jeni duke medituar të bëni një tatuazh që do ta keni për gjithë jetën, mbase vlen të reflektoni më shumë rreth zgjedhjes se çfarë jeni duke bërë. Një studim italian i publkuar në “Archives of Dermatology”, i pari që ka analizuar faktorët që pengojnë më pas në heqjen efektive të tatuazheve është edhe duhani një prej tyre.Edhe në qëndrat më të specializuara me teknika, janë vetëm gjysma e llojeve të tatuazheve që mund të hiqet, shpjegon një dermatolog që mori pjesë në studim.Dhe janë vetëm 15% që arrijnë të heqin një tatuazh deri në masën 75%. Që kshu rreziku është i lartë që mendimet në mendjen tuaj mund të ndryshojnë. Sipas këtij studimi pothuajse gjysma e njerëzve të cilët janë bërë një tatuazh janë penduar herët a vonë. Dhe kjo është arsyeja pse këto njerëz dëshirojnë më pas të fshijnë tatuazhet e tyre, që gjë domosdoshmërisht do të çojë në pakënaqësinë e mos efektivitetit në heqje.

Profesor në një qëndër spitalore në Milano që përdor teknikat me lazer, thotë se tatutë e verdhë, të gjelbër dhe blu janë më të vështirë për t’u hequr se sa ato të zinj dhe të kuq. Një tjetër faktor që ndikonte në mos heqjen si duhet të tatuazheve është edhe të pirit ose jo duhan. U zbulua se duhan pirësit ksihin më shumë pak shanse të fshinin tatuazhin nga trupi i tyre, kështu që duhet të mendohen dy herë përpara se ta bëjnë një të tillë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi