Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

Beteja e kuajve në Kinë Empty Beteja e kuajve në Kinë

Wed 10 Oct 2012 - 18:33
Disa qindra banorë të krahinës së Guangxit, në Kinë, u grumbulluan për të parë një sport të dhunshëm, në të cilin kuajt detyrohet të përleshen me njëri-tjetrin.

Një fushatë e tillë, e cilësuar si barbare nga ana e mbrojtësve të të drejtave të kafshëve, vazhdon të ketë një popullaritet të madh në Kinën rurale, ku ky sport konsiderohet ende si argëtues.

Në të vërtetë, përleshja e kuajve është një lojë që daton nga 500 vjet më parë, kur për kënaqësinë e parisë dhe aristokracisë vendase, kuajt egërsoheshin në mënyrë që lufta të bëhej më tërheqëse.
Beteja e kuajve në Kinë 2qn9oat
Në pothuajse të gjithë vendet perëndimore, sportet e dyluftimit të kafshëve, mbi të gjitha ato me qen apo gjela, konsiderohen si një brutalitet dhe ndalohen me ligj.
Beteja e kuajve në Kinë 6yhz50
Megjithatë, në Kinë nuk ekziston një ligj që të pengojë sporte të tilla dhe as brutalitetin ndaj kafshëve, me shumë prej tyre, të cilat konsiderohen si kafshë shtëpiake në kulturat perëndimore, që shërbejnë për ushqim në shtetin më të populluar në botë./T.Ch
Beteja e kuajve në Kinë 2588goz
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi