Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Show më i tmerrshëm në botë, “Pusi i Vdekjes!”  Empty Show më i tmerrshëm në botë, “Pusi i Vdekjes!”

Fri 9 Nov 2012 - 13:53
Show më i tmerrshëm në botë, “Pusi i Vdekjes!”  Sport-300x178
Është një nga sportet më të rrezikshme!
“Pusi i Vdekjes”, ose siç njihet dhe ndryshe nga simpatizantët e sporteve të rrezikshme “Muri i Vdekjes”, është një “betejë” e rrezikshme që zhvillohet me makinë ose motoçikletë, citon alb-observer.com, në Nju Delhi të Indisë dhe mbledh të gjithë… vëmendjen e njerëzve!

Sigurisht që nuk është një ndeshje e zakonshme, përkundrazi, është shumë e rrezikshme!
Është një ndeshje për vdekje, që zhvillohet brenda në një fuçi gjigande druri, ku pjesëmarrësit bëjnë “xhiron e vdekjes”, shumë herë duke arritur shpejtësi marramendëse, për të kapërcyer centrifugalen që të mos përfundojnë në fund të fuçisë dhe në vdekje!
Gara fillon nga fundi i fuçisë dhe zhvillohet deri në “buzët” e saj, me lëvizje nga e majta deri në rritjen e shpejtësisë në kilometrazh marramendës!
Vlen të theksojmë se “xhiroja e vdekjes” u shfaq për herë të parë në Amerikë, citon alb-observer.com, si një show amator për herë të në vitin 1900, ndërsa me kalimin e kohës u zhvillua shumë, sigurisht dhe duka aplikuar dhe shumë masa sigurie.
Tashmë ky sport i rrezikshëm shfaqet në shumë vende të ndryshme të botës./alb-observer.com/
Megjithatë, këtu mund të ndiqni dhe shikoni pamje që të lenë pa frymë!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi