Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

64% pro bashkimit, 25 % kundër Empty 64% pro bashkimit, 25 % kundër

Sat 15 Dec 2012 - 20:02
64% pro bashkimit, 25 % kundër Thumbnail.php?file=EW_963939152
Fondacioni Kult, me qendër në Tetovë, ka prezantuar sot në Tiranë rezultatet e një sondazhi të opinionit publik në republikën e Shqipërisë, në lidhje me pikëpamjet e popullsisë në moshë madhore rreth bashkimit kombëtar dhe përkrahjen e elektoratit për partitë e ndryshme politike të vendit.

“Kampioni i sondazhit u përbë prej 1200 të intervistuarve dhe u përzgjodh në dy faza: 1) Me përzgjedhje të rastësishme u përcaktuan 100 qendra votimi të shpërndara në krejt vendin; 2) Për çdo qendër votimi u përzgjodhën rastësisht 12 shtetas të moshës madhore. Intervistat u kryen faqe-më-faqe në shtëpitë e të intervistuarve. Për intervistim u përzgjodh anëtari i familjes që kishte ditëlindjen më të afërt me datën e intervistimit, për të arritur një kampion me shpërndarje sa më përfaqësues të moshave. Marzhi i gabimit statistikor për këtë kampion është +/- 3.1%,” thuhet në njoftimin e fondacionit.

Rezultate kryesore të sondazhit

1. A doni që bashkimi i Shqipërisë me Kosovën të ndodhë para bashkimit me Evropën?

Po———————64%

Jo———————25%

Nuk e di————–11%



2. A mendoni se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën do të kryhet para bashkimit me Evropën?


Po————43%

Jo————42%

Nuk e di—–15%



3. Cila parti po bën punën më konkrete për bashkimin sa më të shpejtë të Shqipërisë me Kosovën?

AK————–39%

PD—————32%

PS—————19%

LSI————–2%

PDIU————2%

Nuk e di———6%



4. Në qoftë se zhvillohen zgjedhjet sot, a do të votoni dhe a e keni ndarë mendjen se për cilën parti do të votoni?


Do të votoj dhe kam përcaktuar partinë——————–71%

Do të votoj, por ende nuk e kam përcaktuar partinë——9%

Nuk jam i sigurt nëse do të votoj—————————–5%

Nuk do të votoj————————————————–15%



5. Ju që keni përcaktuar partinë, a mund të na tregoni për cilën parti do të votoni?


PS——————-36.5%

PD——————29.6%

AK——————14.1%

LSI——————4.7%

FRD—————–4.1%

Tjetër—————3.2%

Nuk tregon———7.8%

(INA)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi