Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Hubble ka zbuluar 7 galaktika antike të panjohura Empty Hubble ka zbuluar 7 galaktika antike të panjohura

Sun 16 Dec 2012 - 14:06
Hubble ka zbuluar 7 galaktika antike të panjohura 6ABA319D092CB5F7E5F3ECAB7F6D9486-300x187Formuar më shumë se 13 miliardë vjet më parë!

Astronomët e NASA-s kanë zbuluar disa prej galaktikave më të largëta dhe të lashtë të universit duke përdorur Hubble teleskop.
Në veçanti, ajo ka identifikuar shtatë galaktikat më të largëta, të cilat mendohet se janë formuar më shumë se 13 miliardë vjet më parë, kur Universi kishte përfunduar vetëm 3% të moshës së tij.
Sipas shkencëtarëve, numri i galaktikave është zvogëluar pak, duke u bazuar në të dhënat nga 450milionë vjet pas Shërthimit të Madh.
Këto janë vëzhgimet e para në një periudhë pothuajse të paeksploruar të historisë kozmike. Të dhënat tregojnë se formimi i galaktikave është një proces i ngadaltë dhe i rregullt, pa momente të mëdha “dramatike”.
Shkencëtarët përdorën Aparatin Fotografik Wide Field 3 – WFC3), e cila zëvendësoi modelet e vjetra (Wide Field and Planetary Kamera 2) dhe prodhon imazhe me rezolucion të lartë.
Këto imazhe janë regjistruar nga një rajon i hapësirës ku kryen vëzhgimet pesë vitet e fundit nga shkencëtarët, dhe quhet Fusha Ultra Deep (Ultra Deep Field-UDF). Vëzhgimet u zhvillua ndërmjet gushtit dhe shtatorit 2012./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi