Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

 Shqipëria i thotë PO Bashkimit Kombëtar Empty Shqipëria i thotë PO Bashkimit Kombëtar

Sun 16 Dec 2012 - 19:15
Fondacioni “Kult”, me qendër në Tetovë, ka prezantuar sot në Tiranë rezultatet e një sondazhi të opinionit publik në Republikën e Shqipërisë, në lidhje me pikëpamjet e popullsisë në moshë madhore rreth bashkimit kombëtar dhe përkrahjen e elektoratit për partitë e ndryshme politike të vendit.
“Kampioni i sondazhit u përbë prej 1200 të intervistuarve dhe u përzgjodh në dy faza: 1) Me përzgjedhje të rastësishme u përcaktuan 100 qendra votimi të shpërndara në krejt vendin; 2) Për çdo qendër votimi u përzgjodhën rastësisht 12 shtetas të moshës madhore. Intervistat u kryen faqe-më-faqe në shtëpitë e të intervistuarve. Për intervistim u përzgjodh anëtari i familjes që kishte ditëlindjen më të afërt me datën e intervistimit, për të arritur një kampion me shpërndarje sa më përfaqësues të moshave. Marzhi i gabimit statistikor për këtë kampion është +/- 3.1 për qind,” thuhet në njoftimin e fondacionit.

Rezultate kryesore të sondazhit

1. A doni që bashkimi i Shqipërisë me Kosovën të ndodhë para bashkimit me Evropën?

Po———————64 për qind

Jo———————25 për qind

Nuk e di————–11 për qind



2. A mendoni se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën do të kryhet para bashkimit me Evropën?

Po————43 për qind

Jo————42 për qind

Nuk e di—–15 për qind



3. Cila parti po bën punën më konkrete për bashkimin sa më të shpejtë të Shqipërisë me Kosovën?

AK————–39 për qind

PD—————32 për qind

PS—————19 për qind

LSI————–2 për qind

PDIU————2 për qind

Nuk e di———6 për qind



4. Në qoftë se zhvillohen zgjedhjet sot, a do të votoni dhe a e keni ndarë mendjen se për cilën parti do të votoni?

Do të votoj dhe kam përcaktuar partinë——————–71 për qind

Do të votoj, por ende nuk e kam përcaktuar partinë——9 për qind

Nuk jam i sigurt nëse do të votoj—————————–5 për qind

Nuk do të votoj————————————————–15 për qind



5. Ju që keni përcaktuar partinë, a mund të na tregoni për cilën parti do të votoni?

PS——————-36.5 për qind

PD——————29.6 për qind

AK——————14.1 për qind

LSI——————4.7 për qind

FRD—————–4.1 për qind

Tjetër—————3.2 për qind

Nuk tregon———7.8 për qind
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

 Shqipëria i thotë PO Bashkimit Kombëtar Empty Re: Shqipëria i thotë PO Bashkimit Kombëtar

Sun 16 Dec 2012 - 19:37
Cdo shqiptar bese shqiptari i thote po bashkimit kombetar...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi