Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre! Empty Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre!

Sun 16 Dec 2012 - 20:33
Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre! Monokero-300x198Lajmi vjen nga Koreja e Veriut.
Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, e cila e bëri publik lajmë më 29 nëntor, arkeologët korean kanë zbuluar folenë e një qenie mitike njëbrirëshe.

“Arkeologët e Institutit të Historisë të Akademisë së Shkencave Sociale, pak kohë më parë vërtetuan se u gjend foleja e njëbrirëshit, që kishte zbutur mbreti Tongmyong, themeluesi i mbretërisë Koguryo (277 BC – 668 AD)”, thuhet në njoftimin e agjencisë.

“Një shkëmb ortogon, ku mbi të kanë skalitur fjalët “varri i njëbrirëshit”, që qëndron para këtij varri”, shton më tej njoftimi.
Zbulimi i arkeologëve, veç “vërtetimit” të ekzistencës së njëbrirëshit, ka dhe një rëndësi tjetër: demonstron se Piongkgiank, ku dhe u gjet foleja, ishte kryeqyteti i lashtë i Gadishullit Korean, në periudhën e mbretërisë Koguryo.
Ndërkohë, nga ana e tyre arkeologët amerikanë pohojnë se zbulimi i arkeologëve korean, kërkon ti jap një tjetër rrugë heroike të gjakut, e cila do të lodh liderin e ri Kim Jong Ooun me etërit e shquar./alb-observer.com/
Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre! Korer
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi