Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Trondit dëshmia e drejtorit: “NASA e dinte se Columbia ishte e destinuar për t’u rrëzuar”! Empty Trondit dëshmia e drejtorit: “NASA e dinte se Columbia ishte e destinuar për t’u rrëzuar”!

Sun 10 Feb 2013 - 12:12
Trondit dëshmia e drejtorit: “NASA e dinte se Columbia ishte e destinuar për t’u rrëzuar”! Col-300x210Trondit dëshmia e drejtorit të atëhershëm të programit hapësinor të NASA-ës, për misionin tragjik të Columbia.
Siç thotë ai, përgjegjësit e defekteve megjithëse nuk mund bëhej asgjë, nuk njoftuan në kohë kozmonautët.
Sipas ABC, Wayne Hale shënon në blogun e tij se ai u përball me një dilemë tragjike: duhej apo nuk duhej që ai t’u thoshte shtatë anëtarëve të ekuipazhit që ka një problem në sistemin e ftohjes apo jo?


Madje, referon se kur un diskutua mundësia e ekzistencës së një defekti në anijen kozmike, përgjegjësi i menaxhimit të ekipit tha se nëse vërtet kishte defekt, nuk mund të bënin diçka për ta rregulluar atë.
“Më mirë mos ta dinë. Nuk mendon se do ishte më mirë për ta, të kenë një udhëtim të rehatshëm dhe të vdesin papritur, sesa të sorollaten rreth orbitës duke ditur se nuk ka shpëtim për ta, deri sa t’ju mbaroj oksigjeni”, i kishte thënë përgjegjësi.
Anija kozmike Columbia mori flakë dhe shpërtheu sapo hyri në atmosferën e Tokës në vitin 2003, duke vrarë kështu shtatë astronautët e ekuipazhit të saj. Bëhet fjalë për tragjedinë më të madhe në historinë e NASA-ës./alb-obsever.com/
Për më shumë detaje në videon që vijon:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi