Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default IZHA: Kurrikula e re e njësur Shqipëri-Kosovë, nis zbatimin në 2015-2016

prej Fri 22 Feb 2013 - 2:08
IZHA: Kurrikula e re e njësur Shqipëri-Kosovë, nis zbatimin në 2015-2016 AbetareNuk do të jetë vetëm Abetarja, Historia dhe Gjuha Shqipe e Njësuar mes Shqipërisë dhe Kosovës, por e gjithë kurrikula e arsimit bazë. Kjo kurrikul e re e cila është në fazë konsultimi me grupet e interesit në të gjithë vendin është po me të njëjtin hap serioz dhe në Kosovë.

Të dyja qeveritë po punojnë me hartimin e teksteve të njësuara përcaktuar në këtë kurrikul. Drejtoresha e Institutit të Zhvillimit të Arimit, Tidita Abdurrahmani tha se ekepertët po punojnë intesivisht në të dyja vendet.

Por kjo kurrikul e njësuar mes Shqipërisë dhe shqiptarëve të Kosovës do të vihet në zbatim në vitin shkollor 2015-2016 nga klasa e parë deri në të nëntën.

Deri më tani teksti i Abetares është i njësuar. Autoritetet e arsimit, dhe akademikë po punojnë për njësimin e teksteve Gjuhë Shqipe dhe Histori dhe kanë 2 vjet kohë për të hartuar e miratuar kurrikulën e re të njësuar të arsimit fillor e 9-vjeçarë.

/Shekulli Online/Përgatiti: B.M./


IZHA: Kurrikula e re e njësur Shqipëri-Kosovë, nis zbatimin në 2015-2016 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi