Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike ! Empty Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike !

Sun 10 Mar 2013 - 12:07
Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike ! 3y-300x225

Në Foto: Paul (3 vjeç) duke luajtur në shtratin e tij në spital
Djali, i quajtur Paul, luante buzë një liqeni në pronësi të gjyshit të tij në Brandenburg, ku ai ra. Gjyshi i Paul-it e kishte gjetur trupin e tij në ujë pak më vonë dhe djali u transportua në spitalin Helios me helikopter.
Katër mjekë u përpoqën të ringjallin Paul-in për tre orë e 18 minuta, ata ishin duke ndaluar, kur zemra e tij filloi papritmas të rrah.
Besohet se uji i ftohtë në liqen ka ulur temperaturën e trupit Paul-it në 28C – nëntë gradë më poshtë se normalja 37C – e cilat ka ngadalësuar metabolizmin e tij dhe ka lejuar që trupi i tij të mbijetoi me pak oksigjen .
Kur Pauli u zgjua, ai u tha prindërëve të tij ai kishte qenë në “qiell me gjyshen Emmi … Ajo më tha që të zbres menjëherë.”
Nuk dihet se kur gjyshja e fëmijës ka vdekur, apo në qoftë se ata ishin takuar ndonjëherë.
Për veç kësaj, Profesori Lothar Schweigerer nga spitali Helios tha se ai kurrë nuk kishte parë një rast të tillë gjatë 30 viteve sa është mjek.
“Mjekët e mi ishin shumë pranë për të thënë se” nuk mundemi më ” pas dy orë presioni në gjoks,” tha profesori Schweigerer në Sky News.
“Ne menduam se djali kishte vdekur … kur papritmas zemra e tij filloi të rrah përsëri … Kjo ishte një mrekulli fantastike. Djali është i lumtur dhe i shëndetshëm..Kjo ishte një gjë e mrekullueshme. “/lajme online/


Edituar për herë të fundit nga EpiKada në Sun 10 Mar 2013 - 12:15, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : Femija dhe jo Femiu !)
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike ! Empty Ringjallet fëmija!

Thu 14 Mar 2013 - 17:48
Djali, i quajtur Paul, duke luajtur buzë një liqeni në pronësi të gjyshit të tij në Brandenburg, nga pakujdesia u mbytë në të.
Gjyshi i Paul-it, e kishte gjetur trupin e tij në ujë pak më vonë dhe e transportoi atë me helikopter në spitalin Helios.
Për rreth tre orë e 18 minuta, katër mjekë u përpoqën që ta ringjallin dhe në momentin kur u dorëzuan, zemra e tij papritur filloi të rrah.
Besohet se uji i ftohtë në liqen ka ulur temperaturën e trupit Paul-it në 28 gradë Celsius, nëntë gradë më poshtë se normalja 37C, gjë e cila ka ngadalësuar metabolizmin e tij dhe ka lejuar që trupi i tij të mbijetoi me pak oksigjen .
Kur Pauli u zgjua, ai u tha prindërve të tij se kishte qenë në “qiell me gjyshen Emmi … Ajo më tha që të zbres menjëherë.” Nuk dihet se kur gjyshja e fëmijës ka vdekur, apo në qoftë se ata ishin takuar ndonjëherë.
Përveç kësaj, Profesori Lothar Schweigerer nga spitali Helios tha se ai kurrë nuk kishte parë një rast të tillë gjatë 30 viteve si mjek. “Mjekët e mi ishin shumë pranë për të thënë se “nuk mundemi më ” pas dy orësh presioni në gjoks,” tha profesori Schweigerer në Sky News.
“Ne menduam se djali kishte vdekur … kur papritmas zemra e tij filloi të rrah përsëri … Kjo ishte një mrekulli fantastike. Djali është i lumtur dhe i shëndetshëm..Kjo ishte një gjë e mrekullueshme.”
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike ! Empty Re: Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike !

Thu 14 Mar 2013 - 17:58
"Ringjallet fëmija!"
me
"Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike !"

temat u bashkun
Sponsored content

Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike ! Empty Re: Femija 3 vjec rikthehet në jetë pas tre orësh vdekje klinike !

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi