Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

Papunësia 12%, nivel rekord në Eurozonë Empty Papunësia 12%, nivel rekord në Eurozonë

Tue 2 Apr 2013 - 17:53
Papunësia 12%, nivel rekord në Eurozonë Zyr%C3%AB-pun%C3%ABsimi-n%C3%AB-Franc%C3%AB-eurozon%C3%ABShkalla e papunësisë në vendet e eurozonës ka arritur nivel rekord, prej 12%.
Njoftimi eshte bere sot nga Zyra e Bashkimit Evropian për Statistikë, Eurostat, e cila ka bere me dije se se shkalla në muajin Shkur ishte pothuajse e njejtë me atë në Janar, e cila ishte rritur në 12% prej 11.9%.
Në muajin Shkurt, të papunëve në 17 vendet e BE-së, që e përdorin monedhën euro, u janë bashkuar edhe 33 mijë vetë. Në këtë mënyrë nurmi i të papunëve arriti në 19 milionë. Më të prekurat jane Spanja dhe Greqia, ku shkalla e papunësisë është mbi 26%.
Ekonomia më e madhe e eurozonës, Gjermania, ka paraqitur shkallën më të ulët të papunësisë prej 5.4%. Në të 27 vendet e Bashkimit Evropian, përfshirë edhe ato që nuk e përdorin euron, shkalla e papunësisë për muajin shkurt është rritur në 10.9%, pasi 76 mijë njerëz mbetën pa punë. Në BE afro 26.3 milionë njerëz mbesin pa punë./panorama
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi