Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Tito: Ja pse Jugosllavia është e fuqishme dhe e respektuar

prej Sun 5 May 2013 - 0:42
Tito: Ja pse Jugosllavia është e fuqishme dhe e respektuar 39-300x208Josip Broz Tito, Presidenti i Jugosllavisë sot mbush 33 vjet që është ndarë nga jeta.
Ai mbahet mend si një udhëheqës i fuqishëm dhe njëkohësish mjaft i zgjuar.
Vite më parë kur Tito ishte në pushtet dha një intervistë të rëndësishme, kur e pytënë se çdo të ndodhte me Jugosllavinë nëse ai do të largohej nga qeverisaj, ai iu përgjigje se Jugosllavia do të mbetet një fuqi botërore.
Në atë intervistë Tito thekson se: “Jugosllavia ka ushtri më të fortë në Evropë, armë dhe 8 milion ushtarë, 8 milion nuk janë shaka, e posaçërisht 8 milion jugosllovenë të cilët janë mësuar në luftëra, nuk besoj se dikush dëshiron të ‘kacafytet’ me to”./alb-observer.com/


Tito: Ja pse Jugosllavia është e fuqishme dhe e respektuar Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
ganimet
ganimet
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 48
<b>Postime</b> Postime : 43
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Aty ku shpirti imndjehet rehat
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/12/2014

default Re: Tito: Ja pse Jugosllavia është e fuqishme dhe e respektuar

prej Fri 5 Dec 2014 - 23:28
Titoja e ka then me qellime prapagantistike ,ashtu siq do te vepronte gjdo burreshteti.Jugosllavia ka qen e perber prej me shum se 22 etnive qe kan numruar te pakten mbi 50,000 banor e deri mbi 6 mil,deri sa Tito ishte gjall.Ish kombesit e Yogosllavis kan qen tye armiqsuara,dhe vetem lodhjet nga luftrat me te hershme ia mundsuan qe te krijonte ate qe quhej Jugosllavia.
Serbet dhe kruatet kan qen ne armiqsi te vazhdueshme sidomos nga fillim shekulli i 20-t.Serbet me kombsin muslimanobosnjake,disa her ne luft mes bullgarve dhe serbvemhungarezve dhe serbve,shqiptarve me bullgaret,shqiptaret me malazezet ,shqiptaret me serbet ne nji armiqsi mbi nji shekullore.Titoja ka qen njeri i SH.B.A per te mos lejuar ish brss qe te jet me ndikim ne g.Ballkanik,por jo rrall her nuk e ka len pa e permbendur ne takime me popullaten ,se ate qe e kishte premtuar nuk u ralizua...mesazh i cili ka lëne te kuptohet se barazia qe u ishte premtuar nuk u permbush dhe vet distancimi nga politika e Rankoviqit,Pijades ,ishte tregues se megjithate ne nji te ardhme nuk do te ket Jugosllavi.Rregullimi administrativo politik prej 6 repuplikave dhe dy krahinave autonome-vetqeverisese,erdhi si rezultat i mosbesimit te ndersjell ne mes ktyre kombsive duke filluar nga Sllovenia e deri ne Maqedoni.Me gjas Bosnes nuk ju dha e drejta per shkeputje nga ish federata dhe Kosoven e la me ate status qe as mos e bej Serbin e fort,dhe ne anen tjeter e la 'moll' sherri ne te ardhmen e afert.
Se titoja ne ket rast doli nji parashikues i keq tregoi luftrat me te pergjakshme ndermjet ktyre kombeve dhe atyre ushtarve qe Titoja i llogariste ne nji front te perbashket ne rast lufte e ne rast agresioni nga jasht.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi