Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane!

prej Wed 15 May 2013 - 19:57
Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Atlantida-300x168
Për shumë shekuj me radhë me dhjetëra ekspedita janë vënë në zbulimin e Atlantidës, ose ndoshta “dikush”, nuk dëshiron të zbulohet, pasi do të rrënoheshin shumë ide të “instaluara” në historinë e sajuar tashmë!
Shkencëtar brazilianë kanë zbuluar një strukturë gjigande në thellësi të Oqeanit Atlantik, e cila i ngjason shumë Atlantidës mitike. Struktura u gjend 1.500 km në hapësirë të Rio de Janero, strukturë e cila përbënte pjesë e një kontinenti të zhytur gjatë krijimit të oqeaneve.
Hulumtuesit brazilianë, zbuluan mbi pllakat gjigande gjurmë graniti, strukturë gurore e cila krijohet vetëm në thatësisë dhje jo në ujë. Ndërsa sipas udhëheqësit të ekipit të shkencëtarëve të Shërbimit të Gjeologjisë në Brazil (CPRM), Roberto Ventura Santos do të vazhdojnë shpimet për të konfirmuar këtë teori:
“Sipas gjasave kemi të bëjmë me Atlantidën braziliane. Jemi të sigurt, por me zbulimin e fakteve të tjera kjo do të na ofrohet më shumë njohuri. Njohja përfundimtare shkencore do të arrihet në fund të vitit të ardhshëm, kur dhe do të kryejmë shpime dhe eksplorime në rajon, me qëllim që të kemi sa më shumë kampoin dhe të dhëna të pathyeshme”, deklaroi Santos.

Ndërsa lidhur me termin “Atlantida braziliane”, Santos u shpreh: “Bëjmë fjalë për Atlantidën e humbur më shumë nga ana simbolike. Sigurisht që nuk presim të zbulojmë Atlantidën e humbur në mes të Oqeanit Atlantik. Por, nëse është e vërtet se kemi zbuluar një kontinent në mes të oqeanit, do të jetë një zbulim shumë i madh dhe i rëndësishëm për të gjithë historinë njerëzore, me ndikime dhe ndryshime rrënjësore për shkencat dhe për zgjerimin e shelfit kontinental dhe në përgjithësi të shkencës së gjeologjisë”./alb-observer.com/
Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Atlantida-1

Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Atlantida-2

Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Atlantida-3

Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Atlantida-4


Befasohen arkeologët, zbulohet Atlantida braziliane! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi