Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite

prej Wed 22 May 2013 - 18:25
Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite Kalendari-300x175
1813 – Lindi kompozitori  gjerman Riçard Wagner. Ishte  ishte gjithashtu dirigjent dhe eseist me ndikim në Gjermani.
1885 – Vdiq Viktor Hygo, romancier, poet dhe dramaturg i famshëm francez. “Të mjerët”, “Katedralja e Parisit”, “Njeriu që qesh” janë disa nga veprat e tij.
1915 – Gjatë përplasjes të një treni ushtarak me një tren pasagjerësh në Skoci u vranë 227 persona . Kjo u cilësua si  tragjedia më e madhe hekurudhore britanike.
1970 – Lindi Naomi Cambell, modele britanike. Në gusht të vitit 1988 ajo ishte gruaja e parë zezake që hap kopertinën e revistës franceze “Vogue”.
1998 – Irlanda e Veriut votoi “pro” ndaj një projekti paqe që kishte për qëllim dhënien fund të gjakëderdhjes 30-vjeçare midis katolikëve dhe protestantëve.
2000 – Presidenti rus, Vladimir Putin, u bëri thirrje rajoneve të  respektonin plotësisht Kushtetutën.

22 maji është  Dita Botërore e Biodiversitetit.


Edituar për herë të fundit nga AnGeLiC në Wed 19 Jun 2013 - 14:38, edituar 2 herë gjithsej


Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kalendari historik dt 17 qershor. Ja ngjarjet që kanë lënë gjurmë ditëne sotme!

prej Mon 17 Jun 2013 - 15:32
Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite 1885-Mb%C3%ABrrin-n%C3%AB-New-York-223x3001885 – Mbërrin në portin e Neë York Statuja e Lirisë, një dhuratë miqësie e popullit francez për popullin amerikan. Ajo duhet të arrinte gati 10 vjet më parë, në 1876, me rastin e 100 vjetorit të revolucionit
amerikan
1940 – Tri shtetet balltike Estonia, Letonia dhe Lituania pushtohen nga Bashkimi Sovjetik.
1944 – Islanda fiton pavaresine nga Danimarka dhe shpallet Republikë.
1961 – Balerini i famshëm rus Rudolf Nurejev kalon forcat e sigurisë në Aeroportin e Parisit dhe kërkon azil në Francë.
1963 – Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara arriti në përfundimin që leximi i Biblës, në shkollat publike ishte jokushtetues.

2007 – Burgoset në Budva, Vllastimir Gjorgjeviç, ish gjenerali i policisë serbe. Ai është i akuzuar nga Gjykata e Hagës për krime lufte në Kosovë gjatë vitit 1999./alb-observer.com/


Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kalendari historik . Ja ngjarjet që kanë lënë gjurmë ditën e sotme!

prej Tue 18 Jun 2013 - 13:34
Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite 1942-Lindi-Paul-McCartney-213x3001928 –Amelia Earhart,  fluturoi  me avion ne Oqeanin Atlantik. Ajo ishte gruaja e parë pilote qe realizoi kete fluturim.
1942    – Lindi Paul McCartney këngëtar, kompozitor anglez. Njihet  si bashkethemeluesi i grupit te famshem  ”The Beatles”.
1943 – Lindi Raffaella Carrà, këngëtare italiane dhe prezantuese e programeve televizive. Carra konsiderohet si një nga ikonat e ekranit italian.
1953 – Egjipti rrëzon mbretërinë dhe zyrtarisht shpallet Republikë, me gjeneralin Neguib si president të parë.
1981 – Virusi vdekjeprures hiv aids njihet zyrtarisht nga mjeket  në San Francisco të Californias.

1997 – Sirhan Sirhanit,  te denuarit per vrasjen e politikanit amerikan , Robert Kennedy  ne vitin  1968,  i refuzohet lirimi me kusht për të dhjetën herë.alb-observer.


Edituar për herë të fundit nga AnGeLiC në Wed 19 Jun 2013 - 14:33, edituar 1 herë gjithsej


Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kalendari histori dt. 19 qershor. Ja ngjarjet që kanë lënë gjurmë ditën e sotme!

prej Wed 19 Jun 2013 - 14:33
1886- Me nismën e Shoqërisë së Stambollit u hap shkolla e parë shqipe në Kosovë.
1933 – Lindi Otto Barić, kroat ish-futbollist dhe trajner. Bariç ka qenë dhe trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit.
1947 – Lindi Salman Ruzhdie, shkrimtar britaniko-indian. Fitues i çmimit prestigjioz Booker Prize, ai shquhet si shkrimtar i realizmit magjik.
1988- Vdiq Marie Logoreci, Artiste e Popullit, aktore e skenës dhe ekranit shqiptar. Interpretimi i saj i parë në film ishte tek “Skënderbeu”. “Halili dhe Hajrija”, “Toka jonë”, “Intrigë e dashuri”, “Hamleti”, janë të tjera realizime të saj.
2008- Hashim Thaçi, kryeministër i Republikës së Kosovës, në cilësinë e kryeministrit për herë të parë viziton Republikën e Shqipërisë.

2012 – Vdiq Richard Lynch aktor amerikan. I njohur për interpretimet e personazheve negative, ka sipkatur ne realizime te ndryshem konematorgrafike, si Halloëeeni , Shtrigat e salemit, Shpata dher Magjistari etj . /alb0observer.com/


Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Kalendari historik : Ja cilat janë ngjarjet më të rëndësishme ndër vite

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi