Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/

prej Mon 24 Jun 2013 - 15:50
Pak katër vitesh punë intensive, myslimanët amerikanë të Kalifornisë kanë hapur një xhami të re në jug të vendit, e që është produkti i parë nga financimi i myslimanëve vendas.
Komuniteti mysliman hapi Xhaminë Kubaa në San Gabriel Valley, ku u organizua ndejë e përbashkët .
Xhamia Kubaa është një transformim i një hapësire lutjeje, e cila u improvizua nga një kishë e rrënuar.
Tani, së bashku me xhaminë është ndërtuar edhe qendra islamike, një shkollë, klinikë shëndetësore dhe tri biblioteka.
E veçanta e këtij projekti ishte se është financuar tërësisht nga myslimanët vendas, e që ka kërkuar hiç më pak se 5.5 milion dollar. Xhamia Kubaa ka një pamje mahnitëse, me kupolë të kaltër dhe minare të lartë.
Muret e xhamisë janë dekoruar me kaligrafi islame, tepihët janë nga Pakistani dhe abazhurët janë nga Dubai.
Shumë myslimanë në SHBA, që jetojnë në rrethet e Kalifornisë kishin financuar me nga 100,000 dollarë, ndërsa disa biznesmenë mysliman dhanë deri në 500,000 dollarë.
Gratë myslimane kontribuuan me 100.000 $, përmes shitjes së veshjeve islame si dhe dhjetëra mjeshtër të aftë kontribuuan me shërbimet dhe materialet e ndërtimit për të ulur koston.
Udhëheqësit myslimanë në jug të Kalifornisë thanë se ata gjithashtu do të planifikojnë ndërtimin e mensës ushqimore për myslimanët, një qendër për dhurimin e gjakut, si dhe do të organizojnë takime ndërfetare dhe aktivitete të tjera.
Myslimanët e San Gabriel Valley ishin gjithashtu mirënjohës për fqinjët e tyre të cilët nuk ngritën asnjë kundërshtim ndaj ndërtimit të xhamisë, ndryshe nga projekte të ngjashme në qytete të tjera të vendit.

Ndërtimi i xhamive në SHBA ka hasur vazhdimisht në kundërshtime që nga 11 shtatori, ndërsa një xhami e propozuar pranë Ground Zero në Nju Jork është kthyer në një debat publik kombëtar dhe politik.
Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ U186u20110820_113428_ISLAMIC_500
Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ U186u6066675474_90a5395e39_zMyslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ U186usam_0294Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ U186u6599716139_c2136aec50_zMyslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ Ekuiliber.com-579-300x168


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ J5zhxd
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/

prej Mon 24 Jun 2013 - 16:33
Princo Burimin te lutem
P.s Cdo teme e re pa burim,do KaLoj ne KOSHNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ 1t7y1w
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/

prej Mon 24 Jun 2013 - 18:25
FALKO shkruajti:Princo Burimin te lutem
P.s Cdo teme e re pa burim,do KaLoj ne KOSH

Po Po inderuar me flani se paskam haruar...
je burimi..http://ekuiliber.com/?p=40474

po ashtu edhe tek www.mesazhi.com

http://www.mesazhi.com/artikuj/myslimanet-ne-amerike-ndertojne-xhami-me-fonde-vetanake-foto


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/ J5zhxd
Sponsored content

default Re: Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake /FOTO/

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi