Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shkencëtar apo gomar?

prej Mon 1 Jul 2013 - 21:16
Shkencëtar apo gomar? Mesim-shkolle-300x225Nga vijnë dëshira dhe aftësia për të mësuar, apo për të pasur bazat për të vijuar studimet shkollore e akademike? Gjithçka është e shkruar në ADN.
Rrënjët gjenetike të predispozimit për të studiuar janë lokalizuar në një studim madhor ndërkombëtar të publikuar në revistën “Science”.
Ekspertët kanë analizuar ADN-në e rreth 125 mijë personave dhe kanë zbuluar disa variante gjenetike që lidhen me studimet akademike deri në marrjen e diplomave universitare dhe pasuniversitare.
Studimi është kryer nga instituti Social Science Genetic Association Cosortium, ku janë përfshirë shkencëtarë nga gjysma e vendeve të botës.
Ata kanë analizuar ADN-në e kampionit “të ndarë” për vite dhe tituj studimi dhe kanë gjetur disa variante gjenetike të lidhura me vijimin e studimeve shkollore dhe akademike.gazetajone


Shkencëtar apo gomar? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi