Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  Empty Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”

Mon 16 Sep 2013 - 20:43
Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  Dd704820-28ff-4498-829d-ad1e703f67b6---0-Fëmijët që mësojnë të flasin dhe të lexojnë më herët se të tjerët, ka shumë mundësi që kur të rriten ta duan pijen më shumë sesa duhet.Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim finlandez që mori nën vëzhgim 3000 binjakë. Ata që kishin folur ose lexuar më parë, kishin dy herë më shumë mundësi të konsumonin më shumë alkool se vëllai apo motra e tyre pasi rriteshin.

Studimi nuk tregon nëse të folurit më shpejt çon në probleme varësie ndaj alkoolit.

Udhëheqësi i studimit, Antti Latvala, nga Universiteti i Helsinkit, theksoi: “Njerëzit kanë përshtypjen se njerëzit që janë më të zgjuar dhe që lexojnë libra, janë të mbyllur. Por, këta njerëz kërkojnë gjithmonë aventura, kanë më shumë miq dhe e ekzagjerojnë me pijen ndonjëherë.”.ikub.al/
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  Empty Re: Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”

Mon 16 Sep 2013 - 20:44
Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  1540093706 Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  1540093706 Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  1540093706 
e paskan gjet edhe kete
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  Empty Re: Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”

Mon 16 Sep 2013 - 21:28
Inshalla kjo s'është e vërtetë se prindërve të rinj qe sa po u fillojnë fëmijët te ju flasin do i kap paniku se mos vallë bëhen pijanec kur të rriten!
Sponsored content

Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”  Empty Re: Fëmijët që mësojnë të flasin shpejt, bëhen “pijanecë”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi