Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 3600 organizata kriminele në Europë, që nga droga deri te trafiku organeve

prej Tue 15 Oct 2013 - 21:48
3600 organizata kriminele në Europë, që nga droga deri te trafiku organeve Krimi%20euBrenda hapësirës së shteteve që përbëjnë Bashkimin Evropian veprojnë 3600 organizata kriminele ndërkombëtare. Në këtë përfundim ka dalë revista prestigjioze gjermane “Der Spiegel”, e cila u referohet të dhënave nga një komision special i Parlamentit Evropian. Sipas këtyre të dhënave, organizatat e përmendura u shkaktojnë dëme ekonomive respektive dhe shumat e dëmeve arrijnë në miliarda euro.

“Brenda BE-së punojnë 880 mijë punëtorë skllevër. Ata punojnë nën kërbaçin e kriminelëve”, thuhet në një raport për vitin 2012 të Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO). Me punë të detyruar ILO kupton atë punë, të cilën njerëzit e kryejnë nën kërcënim.

“Vetëm përmes trafikimit të qenieve njerëzore organizatat kriminale përfitojnë rreth 25 miliardë ero në vit”, citon “Der Spiegel” deputetin evropian Salvatore Lacolino. Ndërsa përmes Cyber –‘tregtia me organe të trupit të njeriut dhe të kafshëve të egra’, fitohet rreth 290 miliardë euro.

Ndërsa dëmet që shkaktohen nga korrupsioni në gjithë BE-në, sipas komisionit të përmendura mbërrijnë në 120 miliardë euro në vit.

/Shekulli Online/ E.L/


3600 organizata kriminele në Europë, që nga droga deri te trafiku organeve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi