Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dijetarët e Biblës amerikane: Historia e Jezu Krishit e sajuar

prej Fri 27 Dec 2013 - 20:30
Dijetarët e Biblës amerikane: Historia e Jezu Krishit e sajuar Bibla%202Dijetarët amerikanë të Biblës, thonë se rrëfimet e lashta, tregojnë se historia e Jezu Krishtit, ka qenë e fabrikuar tërësisht nga aristokratët romakë.

Joseph Atwill, thotë se romakët e asaj kohe, e kanë përdorur Krishtin si propagandë për të miqësuar palët në luftë.

“Historia e Jezu Krishtit është e ndërtuar shumë e ashpër në historitë e vjetra", -shton Atwill.

Sipas dijetarit amerikan, Kristianizmi nuk ka lindur si një fe, por si një propagandë e sofistikuar për të miqësuar palët në Romën e lashtë.
Dijetarët e Biblës amerikane: Historia e Jezu Krishit e sajuar Bibla%201
Ai thotë, se duke studiuar të mbijetuarit e shekullit të parë të Judës, vëren një model formimi, sipas të cilit ka dhjetëra paralele midis jetës së një perandori romak dhe atë të Jezusit në Dhjatën e Re.

Atwill është i vetëdijshëm se teoria e tij do të mërzisë disa besimtarë të Jezu Krishtit, por ai është i bindur se herët a vonë, teoria e tij e re do të pranohet gjerësisht.

/Shekulli Online/ E.B./


Dijetarët e Biblës amerikane: Historia e Jezu Krishit e sajuar Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi