Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Merkel: Ballkani nuk është më ai i viteve '90

prej Sat 5 Apr 2014 - 20:42
Merkel: Ballkani nuk është më ai i viteve '90 017534630_30300
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel gjatë fjalimit të mbajtur në takimin e Partisë Kristian Demokrate, duke folur për zgjedhjet parlamentare europiane, iu referua takimit që pati pak ditë më parë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

Merkel duke folur për luftërat në Ballkan në vitet 1990, thotë se tashmë vendet e këtij rajoni i kanë tejkaluar kohërat e vështira.

Pjesë nga fjala e Merkel:

“...Çfarë është realizuar në këto 100 vjet, na jep arsyen për të votuar më 25 maj. Ne drejtohemi nga motoja themeluese e Unionit Kristian Demokrat: “Me besim të plotë te Zoti, ne dëshirojmë të ndërtojmë për fëmijët dhe nipërit tanë, një të ardhme të lumtur”.

Çfarë guximi, të dashur miq, çfarë vizioni. Ne u jemi mirënjohës, atyre që ndërtuan këtë kohë të ndritshme për ne. Ata tejkaluan varret e Europës, mirënjohje për Konrad Adenauer deri te Helmut Kohl. Shumë faleminderit për këtë vizion dhe guxim.

Çdo brez ka sfidat e tij. Para 25 vjetësh kur ra muri, dikush mendoi se ne nuk kemi nevojë të flasim më për paqen dhe lirinë në Europë. Pastaj përjetuam në vitet 90-të, luftërat e tmerrshme në Ballkan.

Këtë javë ishte në takim me mua, Kryeministri i ri i Shqipërisë. Ai më tregoi për një takim të gjithë Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor tek BERZH në Londër, ku ata për herë të parë, mund të qëndronin me njëri-tjetrin si Kryeministra, me gjithë diferencat e shumta që nga Kosova, Serbia, Kroacia, Shqipëria dhe Maqedonia, çdo gjë është e drejtë. Ai më tha se, për herë të parë, mund të bisedonim me njëri-tjetrin për të ardhmen tonë, dhe nuk mendonim në mënyrë armiqësore për njëri-tjetrin.

Pa perspektivën europiane për Ballkanin Perëndimor, kjo do të ishte e pamundur, dhe kjo është çka ne kemi arritur/krijuar në vitet e fundit, të dashur miq, dhe kjo është e mrekullueshme.”.shekulli.


Merkel: Ballkani nuk është më ai i viteve '90 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi