Shko poshtë
lutfi coka
lutfi coka
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
 <b>Mosha</b> Mosha : 60
<b>Postime</b> Postime : 36
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/12/2013

default Thenje filozofike/Lutfi coka

prej Mon 2 Jun 2014 - 21:33
Message reputation : 100% (1 vote)
 
 
 
 
 
 
 Thenjefilozofike/LUTFI COKA
 
              
v Per besen e burrave
-Besa eshte trimeri,burreri,zgjuarsi,guxim vendosmeri dhe sakrifice e njeriut.
 -Mos i beso njeriut qe ne takimin e pare te shikon nga kembet dhe jo drejt ne sy.A
-Bese te kesh por,dysho e verteto besen e tjetrit.
-S’ka me bses por vetem shkrese.
-S’ka me besim por vetem konfirmim kudo e kurdo e me ke do.
-Te ligut nuk i qendron besa sa diellit  vesa.
-Besa e burrit eshte me e forte se  pasha e gurit.
-Besen e guximit se hedh poshte as pushka e me trimit.
-Besa eshte prozhektor qe ndriqon personalitetin,ndersa thyerja  e beses eshte  erresire ku varroset personaliteti i njeriut.
v Per   nderin
Nedri eshte pedani ku qendron karakteri.
-Me veprimet e tua gjithemone deron apo denigron veten tende.
-Ndero atdheun me dashurine tende,ndero zotin me besimin tuaj,nero kombin me vetemohim.
-Jeto me nder qe te marresh titullin “vdekje”ose pa nder qe te meritosh fjalen “Ngordhje”.
-Me e rende se gjthcka ne jete eshte turpi per ate qe e njeh ,dhe asgje per ate qe nuk e njeh.
-Gjeja me me vlere e pa shpenzime eshte respekti dhe nderimi I te tjereve.
-Nder dhe dashuri cdo dite na dhurofte perendia.
v Per    miqesine
-Miku e miqesia me drite mbushet shtepia.
-Miku I mire te heq zingjire.
-Kur don te rrespektosh mikun eshte me vlera dhe pak e rende .
-Kur mbarohet pasuria ,paksohen miqte e shoqeria.
-Miku I mire eshte ai qe hyn ne shtepi  kur tjeret dalin me nxitim.
-Duaje mikun me te gjithe kosuret qe ka .
-Dashuria per mikun ka nje vije te kuqe dhe po e kalove ate,kalon ne merzitje
Me mikun ha e pi por,kurre Pazar me te mos be.
-Miku I vjeter eshte pasqyra me e mire e shtepise suaj.
-Ne miqesi nuk ka detyrim ,pasi ,pa u be shkaterrohet.
-Kali I  mire njihet ne mal,ndersa miku I mire ne fatkeqesi.
-Miku I mire lufton me ty per dobesite dhe te metat qe ke.
-Ruaju nga levdatat e mikut por kurre nga shuplakat e tij.
v Per -Vetmine
-Kur je I vetem ke lind i tretur.
-Vetmia eshte ferri i jetes ku gatuhet,merzitia,stresi,fatkeqesia,.
-Ai qe vetem jeton eshte sinje makine  pa timon.
-Individualizmi eshte guzhina ku gatuhet lavdia per vehte,urrejtjet per te tjeret.
-Ne jet mba pese porosi;-Shijo rinine ne kulmin e saje se nuk kethehet me ,-Ruaje shendetin dhe shijoje se nuk te duhet jeta pa shendet.
-Ruaje pasurine sa te mos marre tatpjeten,-Shfrytezoje kohen pa tu grumbulluar punet se pasttaj nuk din ka ta fillosh,-Buzeqeshi jetes para se te therras vdekja.
-Vyrtytet e te tjereve vlersoi ndersa  gabimet e tyre  fali.
-Durimi ka nje fillim te hidhur porn je perfundim te kenaqshem.
 
v Per Jeten
-Jeta  eshte  rruga nga materniteti ne gryken e varrit.
-Kjo jete eshte si lindja e perendimi I diellit,qe sa I afrohemi njere I largohemi tjetres.
-Me mire te thone vdiq se sa ngordhi  nje person.
-Ka djal te mire burre te zotin dhe plak te mire.
Djal te bejne prinderit,burre behsh vete ndrs a plak te mire te bejne femijte qe ke.
--Jeta ka te mirat e te keqiat,ka gezimet e hidherimet,por ka shume veshtiresi detyra jote eshte te fitosh luften mbi to.
-Gruaja ka ne doren e saj te mbroje shtepine,te shkaterroi ate,te lumturoi e ts stresoje burrin e tere shtepine,te afroje e ndaje nga shoket e nga miqte,pr ate zbardhe apo te erresoje jeten..
-Varri ,  puna   dhe shtepia  jane ten dare ne kete bote.
v Per  -Pleqerine
-Pleqeria eshte fillimi I jetes kur len vepra dhe fundi I saje kur nuk len asgje.
-Ne pleqeri te gjitha rreziqet te sulmojne,ne shendet,ne zemer,ne shpirte,por pergatitja per ti perballuar eshte e vogel.
-Femija eshte ushtari vigjilent per ta mbrojtur plakun nga keto sulme.
-Plaku qe genjen per te shkuaren eshte si pasaniku,qe harron te ardhmen.
-Dhe pse je i ri mendo per pleqeri.
-Njeriu dy here behet femije,nje here kur lind dhe nje here kur mplaket.
-                                           Per   vlerat e njeriut
Vlera e njeriut pushon ne gjuhen e tij, ruhet ne memorje dhr shkelqen ne syte e tij.
-Vlerat e njeriut vleresohen pasi ai te kete vdekur.
-Me mire per burrin eshte vdekja se sa ai te ushqehet me vese.
                                        
     - Bukuria e njeriut   Qendron  te fjala,urtesia,thjeshtesia,e  mbi te gjitha vendosmeria
Pesha e njeriut jepet me kanarin qe aji mat fjalen ,vendin dhe kur do e nderpres ate.
-Ai qe fal eshte  trim,guximtar,plot vendosmeri e dinjitet.
-Nga zemra e ftohte nuk buron fjale e ngrohte.
v Per  -Fjalen
Cdo fjale e thene duhet te jete e drejt,por jo cdo fjale e drejte thuhet kudo.
-Ujte dhe fjalet derdhen lehte por zor ti bashkosh .
-Fjala eshte si shigjeta e vret kedo,pra mos e hedh fjalen pa orjetim.
-Fjalet e pakta kane vlera te medha.
-Fjalet e shumta jane pa vlere e mbjellin fukarallek
-Nuk matet zgjuaresia me intensitetin e    fjaleve ne njesine e kohes pornga thellesia e kuptimit te tyre.
-Doli fjala nga dhemballa e mori vesh tere mahalla.
-Kujdes kater gjera nuk kethehen me:--Fjala e dhene,-shigjeta e hedhur,koha e kaluar,-dhe rasti I pa shfrytezuar.
                                                                 
v Per     -  Diturine
--Dituria eshte drita e shpirtit.
-Dikur kasha forcen e diturine ,tani nuk kam force por dituri.
-Njeriu nuk ngopet ashjehere per;
---Dituri,shkathtesi,humanizem dhe liri  te qete.
---Njeriu merr dituri gjithe jeten por ne femijeri meson.
--Sa me shume I ditur qe te jesh ,aq me e panjohur behet jeta.
v Per  mencuria
--Me pak fjale jepen qudira ,me shume fjale asgje,
-Tek pyelli pa dru e  njeriu pa mend mos kerko agje se ske c’te marresh.
-Tek njeriu I mencur gjuha eshte pas mendjes,tek tjetri mendja eshte para gjuhes.
-Kush shikon pamjen e jashtme e ka mendjen ne sy,kush te veshtron ne te vertete  I mka syte ne mendje.
v Per   -Pasurine
-I pasuri   mendon per gjate I varferi vetem per sot.
-Pasuria maskon cilesite e keqia  qe ia fsheh varferia.
-Pasuria te bent e pasur,por maskarallekun nuk ta heq.
-I pasuri shton pasurine ,I varferi varferine.
-Te pasurit nuk duan dhurata por levdata.
-Pasuria eshte burimi ku lind arrogance.
v Per   -Filozofine popullore
-Cdo bime ka nje rrenje cdo semundje ka nje shkak.
-Po nejte me dhine te hane pleshtat e saje.
-Koka e mendjemadhit zakonisht eshte bosh.
-Mjeshteria e dhenjes se dhurates eshte me me vlere se vlera e saje.
-tri gjera duhen hedhur poshte:-urrejtja,zilia,perbuzja,ndaj kujtdo.
-Zemerimi nis me cmenduri e mbaron me pendim.
-Kush shkon ne maje ,do rrokulliset per tatpjete.
-I urituri te urren kur han para tij.
-Vdekja eshte mjekim i te gjitha semundjeve te pasherueshme.
-Kali I mire shton taxhine.
-Me mire pese dite gjel se san je vit pule.
-Te gjithe jane gati te ndajne nderet e dikujt ,por kurre fatkeqesit e tij.
-Ku mbaron varferia lind kopracia
-Fukaraj eshte fukara per shume dhe kurre per pak.
-Barku esht nje nder armiqte e njeriut qe nuk nxjerr gjak.
-Fshesa e vjeter i njeh mire skutat e shtepise.
Keshilla qe duhen vleresuar pa medyshje;
--Keshillat e zotit,keshillat e prinderve,Keshillat e njerzve te mencur,dhe keshillat e ligjit.
--Me e rende se vdekja eshte frika nga varferia.
-Genjeshtra eshte si plaga dhe pot e sherohet,len gjurmet e saje.
-Sikur te shitej qejfi,asnje nuk do te vdiste.
-Mund te harrosh personin qe ke kenduar me te ,por kurre ate me te cilin ke qare.
-Tre veta mund te grejne peshe me shume se gjashte te tjere,sepse te gjashtet ia leshojne peshen njeri tjetrit.
-Pushka e trimit e sofra e bujarit nuk ndalen.
-Kur ken je dhenderr te mire ke fituar nje djale,ne te kunderten ke humbur dhe vajzen tuaj.
-Vdekja eshte kapak floriri.
-Mos numero zogjte e pules para se te lindiur 
-Ai qe ka helm ne zemer nuk nxjerr mjalte ne goje.
-Burri duhet njohur e ruajt  nga ngaterresat e grave.
-Gruaja e paditur eshte si nje monedhe fallso.
-Heshtja eshte e vetmja dukuri qe nuk e pelqejne grate.
-Gruaja ee bukur eshte si vreshta ne rruge.
-Ne kemi te drejta mbi grate ,por ato duan me shume te drejta ndaj burrave.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi