Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kur'ani ka 20 verzione!

prej Mon 13 Oct 2014 - 22:41
Kur'ani ka 20 verzione! Kuran
Sa versione ka në gjuhën arabe të Kuranit? 2, 3, 5?
E pra jo, ka 20 !!!

1 - Kur'ani Hafs (bota muslimane në përgjithësi):

http://live.islamweb.net/quran_list/hafs/quran.pdf

2 - Kur'ani Qalun (Libia, Tunizia dhe disa pjesë të Katarit):

http://live.islamweb.net/quran_list/qaloon/quran.pdf

3 - Kur'ani Warsh (Algjeria, Maroku, rajone te Tunizise, Afrika Perëndimore, Sudani dhe rajone te Libisë):

http://live.islamweb.net/quran_list/warsh/quran.pdf

4 - Kur'ani Ad-Duri (rajone te Sudanit dhe Afrika Perëndimore)

http://live.islamweb.net/quran_list/Dori/quran.pdf

5 - Kur'ani As-Sosi :

http://live.islamweb.net/quran_list/alsosi/quran.pdf

6 - Kur'ani Al-Buzi :

http://live.islamweb.net/quran_list/albuzi/quran.pdf

7 - Kur'ani Qunbul :

http://live.islamweb.net/quran_list/qunbol/quran.pdf

8 - Kur'ani Hisham:

http://live.islamweb.net/quran_list/hesham/quran.pdf

9 - Kur'ani Ibn Dhakwan:

http://live.islamweb.net/quran_list/thakwaan/quran.pdf

10 - Kur'ani Chouba:

http://live.islamweb.net/quran_list/shuaba/quran.pdf

11 - Kur'ani Khalaf:

http://live.islamweb.net/quran_list/khalaf/quran.pdf

12 - Kur'ani Khallad:

http://live.islamweb.net/quran_list/khallad/quran.pdf

13 - Kur'ani al Harith:

http://live.islamweb.net/quran_list/alhareth/quran.pdf

Kuranet tjere arabe që nuk kanë pasur konsensus janë:

14 - Kur'ani Ibn Wirdan

15 - Kur'ani Ibn Jummaz

16 - Kur'ani Ruways

17 - Kur'ani Rauh

18 - Kur'ani Ishaq

19 - Kur'ani Idris

dhe

20 - Kurani Shiite, që ka dy surate me shume, suraten al wilaya dhe al nurayn .

Pra, një total prej 20 Kur'aneve në gjuhën arabe, të gjitha të ndryshme.

Shtrohet pyetja se në cilin Kur'an është fjala e A.llahut? (Explore Univers)


Kur'ani ka 20 verzione! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Kur'ani ka 20 verzione!

prej Tue 14 Oct 2014 - 11:16
Message reputation : 0% (1 vote)
Phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa     cfar Zbulimi nga kur Kjo .. e cuditshme  na paska 20  kurana te ndryshem..
besoni se  kjo po na del  per her te par.....
eeee  cfar nuk bajn Islamofobet ....!!? neser ndoshta do te zbulojn edhe dicka tjeter..!?


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Kur'ani ka 20 verzione! J5zhxd
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Kur'ani ka 20 verzione!

prej Thu 2 Mar 2017 - 11:31


Kur'ani ka 20 verzione! 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Kur'ani ka 20 verzione!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi