Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen

prej Thu 4 Dec 2014 - 22:04
Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen 1_4738

Një ushtrim fizik mund të parashikojë vdekjen.
Të ulesh me këmbët e kryeqëzuara dhe më pas të përpiqesh të ngrihesh sërish pa u ndihmuar nga duart e gjunjtë dhe pa humbur ekuilibrin
Një grup shkencëtarësh të Universitetit Gama Filho në Rio de Janeiro të Brazilit. Udhëheqësi i kërkimit, Claudio Gil Araujo kanë shfrytëzuar këtë test për pacientët e tyre. Ata thonë se një test I tillë mund të bëhet për personat nga mosha 50-80 vjeç.
Pacienti e nis testimin me 10 pikë. Gjatë ngritjes sa herë përdoreshin duart, aq pikë hiqen dhe për çdo humbje ekuilibri zbritej një gjysmë pike.
Ata pretendojnë se njerëzit që arrijnë të marrin më pak se 8 pikë kanë dy herë më shumë mundësi të vdesin në 6 vitet e ardhshme sesa ata që kanë më shumë pikë.
Një test I tillë kërkon që njerëzit ti kushtojnë më shumë vëmendje aktivitetit fizik.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen

prej Sat 6 Dec 2014 - 0:21
Po mire ata qe kane ndonje kile me teper si i behet jo se te dobetit e kane me te lehte dmth po ta zeme tashi! kyyyy


Ushtrimi fizik qe parashikon vdekjen Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi