Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Terroristët shtrembërojnë Kur’anin për të arsyetuar dhunën

prej Sun 14 Dec 2014 - 21:14
Terroristët shtrembërojnë Kur’anin për të arsyetuar dhunën 2011050016PhsMY

Myftiu i madh i Egjiptit thotë se terroristët i keqinterpretojnë rreth 50 ajete të Kur'anit për të justifikuar veprimet e tyre të dhunshme.
 
Duke iu drejtuar një numri të rinjve egjiptianë në Kajro të dielën, Shavki Ibrahim Allam tha se të kuptuarit e fesë i grupeve terroriste është seriozisht me të meta, raportoi website al-Javm el-Sabi.
 
Ai nënvizoi se dijetarët me njohuri fetare duhet të jenë ata që interpretojnë Kur'anin dhe Sunetin e Profetit të Shenjtë, Muhammedit (a.s.).   Ndërsa, Myftiu egjiptian flet për interpretimin e shtrembëruar të Kur’anit, disa grupe terroriste, si i ashtuquajturi Shteti Islamik në Irak dhe Levant (ISIL) kanë shkuar një hap më tej paturpësisht dhe pohojnë se disa ajete të Kur'anit duhet të lihet jashtë.
 
Në verë, ISIL tha se ka vendosur të lërë jashtë disa ajete të Kur'anit të cilat ISIL-i i konsideron të jenë të shtrembëruar. Grupi ekstremist thuhet se tha se ajetet janë shtrembëruar nga disa hoxhallarë në mënyrë që t’i shërbejë axhendës së  e tyre politike.
 
El-Kafirun (Jobesimtarët) dhe ajeti i Tat'hir (pastrimit) në Suren El-Ahzab janë ndër pjesët e Kur'anit që ISIL dëshiron t’i heq.Grupi Takfirist pretendon se ai kërkon të pastrojë Islamin dhe e bëjnë atë të pastër përsëri.
 
ISIL erdhi në qendër të vëmendjes kur militantë që i përkasin grupit terrorist mori kontrollin e qytetit irakian të Mosulit më 10 qershor, i cili u pasua nga rënia e Tikritit, që ndodhet 140 kilometra (87 milje) në veriperëndim të Bagdadit. ISIL-i ka kryer krime të tmerrshme kundër popullit të Irakut, Sirisë dhe Libanit.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Terroristët shtrembërojnë Kur’anin për të arsyetuar dhunën 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi