Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Edhe shalqiri ka gjini

prej Sun 14 Dec 2014 - 22:40
Edhe shalqiri ka gjini F7333551878AE781087EACB777F3661F-620x330
Një shalqi femër është më i madh dhe më i ëmbël, dhe ka më pak fara, ndërsa një shalqi mashkull është më i vogël.Gjininë e tyre mund ta gjejmë duke hedhur një vështrim në anën e poshtme të shalqirit duke kërkuar një rreth që është në drejtim të kundërt të rrathëve të mëdha. Një shalqi mashkull do të ketë një rreth të vogel sa një qindarkë, ndërsa një shalqi femër do të ketë gjysëm rrethi më të madh.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Edhe shalqiri ka gjini 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi