Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar

prej Sun 24 May 2015 - 14:32
Nuk jeni të qartë nëse po përjetoni një miqësi apo diçka më shumë? Flirtimi ndodh pa e kuptuar. Ja se cilat janë sinjalet më të dukshme për të qenë sa më të qartë në këtë drejtimNdodh më shpesh nga sa mund të mendohet që një miqësi në dukje e pafajshme, të “shkasë” në flirtim. Nga ana tjetër, shpeshherë sinjalet e një tërheqjeje reciproke nuk shënjojnë shkuarjen drejt një marrëdhënieje dashurore. Po cilat janë kambanat e alarmit për të kuptuMiqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar 11281837_1447604705551934_1178327828_nar nëse bëhet Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar Flirt-gymfjalë për miqësi apo për flirt?Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar 11261077_1447604688885269_1082307541_nMiqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar 11263816_1447604678885270_515126144_n
Kërkim i vazhdueshëm i kontaktit fizik
Mund të jetë një përqafim, një ledhatim, dora mbi dorë, ndoshta një puthje në faqe, ose një prekje e thjeshtë në mënyrë të pandërgjegjshme. Fakti është se miqësia “e dashur” kërkon vazhdimisht kontakt fizik, edhe pse gjërat nuk shkojnë më tej.
Provokime me qëllim të keq
Një tjetër karakteristikë e miqësisë së interesuar është provokimi, duke thënë batuta pak a shumë të pafajshme të tilla si “E di se nuk je aq mjaftueshëm mashkull, “Na trego se çfarë di të bësh”, “Çfarë muskujsh” e kështu me radhë.
Pyetje interesante
Miku i interesuar bën shpesh pyetje të paqarta, për shembull pyet “Ku ishe këtë mbrëmje, pse nuk më telefonove më, del me dikë?” për të testuar territorin dhe për të verifikuar nëse ka “flakë” të reja në horizont. Nuk u besoni justifikimeve të tij/saj, është më shumë sesa thjesht kuriozitet.
E telefononi njëri-tjetrin ditë e natë
E ashtuquajtura marrëdhënie flirti është raport i një miqësie simbiotike: dy persona flasin shumë shpesh në telefon, frekuentohen ditë dhe natë, e njohin përditshmërinë e njëri-tjetrit dhe është e pamundur që mos ta dinë se ku ndodhet njëri apo tjetri.
Mbështeten emocionalisht
Suporti emocional reciprok është një komponent bazë i miqësisë së “dashur”. Në fakt, ndodh që dikush të dojë të flasë me tjetrin derisa të “shfryhet”, të japë dhe të marrë këshilla, të përkëdhelet reciprokisht, duke krijuar një intimitet që i kalon kufijtë e një miqësie normale.
Xhelozia
Edhe pse shoqja/shoku stimulon lumturinë për marrëdhënien tuaj dashurore, ajo/ai nga ana tjetër vuan shumë. Kur ekziston një interes, dashuri, xhelozia është e vështirë që të mbahet përbrenda. Herët a vonë ajo do të shpërthejë në mënyrë të papritur dhe aty mund ta kuptoni vërtet se nuk është një miqësi, por diçka më shumë.
Tregimi i anës më të mirë
Në botën njerëzore, përpjekjet për të bërë për vete dikë kanë të bëjnë drejtpërdrejt me përpjekjet për të treguar anën tonë më të mirë.
Gëzimi kur shiheni
Edhe kjo është një shenjë e qartë flirtimi dhe shihet sidomos nëse takoheni me këtë person papritur në rrugë dhe përplasni shikimet me njëri-tjetrin. Nëse ai gëzohet shumë, kur ju takon dhe e shpreh atë gëzim, edhe pse nuk kaloni aq shumë kohë bashkë, kjo është një shenjë e qartë se ju pëlqen.
Sytë shkëlqejnë
Një nga shenjat më të mëdha të flirtimit, që mund të shihni te dikush, është shkëlqimi i syve. Kjo është një shenjë që nuk mund të fshihet, përkundrazi ajo vërehet edhe me zgjerimin e syve.
Mund të jetë një përqafim, një ledhatim, dora mbi dorë, ndoshta një puthje në faqe, ose një prekje e thjeshtë në mënyrë të pandërgjegjshme ato që bëjnë dallimin mes një miqësie dhe një flirtimi
Një nga shenjat më të mëdha të flirtimit, që mund t’i shihni te dikush, është shkëlqimi i syve. Kjo është një shenjë që nuk mund të fshihet, përkundrazi ajo vërehet edhe me zgjerimin e syve
N.A
Burimi: Pour Famme


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar

prej Sat 6 Jun 2015 - 22:51
Ata qe nuk besojne ne miqesine e dy gjinive te ndryshme e kane me te lehte pa pritur as shenjat biles ! Very Happy


Miqësi apo flirt? Ja sinjalet për ta kuptuar Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi