Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Qendra Shqiptaro-Serbe, zyrtarizohet bashkëpunimi i shoqërisë civile mes të dy vendeve

prej Tue 27 Oct 2015 - 20:38


Me publikimin e një sondazhi për përceptimin e qytetarëve shqiptarë për marrëdhëniet mes vendit tonë dhe Serbisë, është inaguruar Qendra për marrëdhëniet Shqiptaro-Serbe.

Kjo qendër zyrtarizon bashkëpunimin e shoqërisë civile në Tiranë e Beograd dhe konkretisht bashkëpunimin mes Institutit të Studimeve Ndërkombëtare nga Shqipëria dhe Lëvizjen Europiane të Serbisë. Kjo me bindjen se vetëm bashkëpunimi kapërcen ngërçin e mungesës së komunikimeve të së shkuarës.

“Ky instrument do të ndihmojë në përmirësimin e klimës në marrëdhënet mes dy vendeve”, u shpreh Albert Rakipi nga Instituti për Studime Ndërkombëtare.

Megjithë përceptimin, shoqëria shqiptare në shumicën e saj më të madhe i mendon si “normale” marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë. 45.6% e të anketuarve mendojnë kështu, përkundër rreth 29% e të pyeturve që i mendojnë “të këqija”.

Nje kuotim më të lartë kanë marrëdhëniet mes dy qeverive. 54.7%  e të pyeturve thonë se marrëdhëniet mes Beogradit zyrtar dhe Tiranës zyrtare i shohin si “normale” marrëdhëniet, ndërsa 18.8% si “të këqija”.

Në shumicë dërrmuese, të anketuarit kanë besimin se marrëdhëniet do të përmirësohen në të ardhmen, ndërsa surprizuese është bindja e qytetarëve shqiptarë, në mbi 90%, se kjo është në të mirë të të dyja vendeve.

Shqiptarët shohin Greqinë si kërcënimin e tyre të pare. 31.6% e të anketuarve e mendojnë këtë, ndërsa Serbinë e shohin të dytën në listën e disa vendeve të përfshira në anketim me 27.8%.

Qytetarët shqiptarë besojnë në shumicën e tyre se mes Shqipërisë dhe Serbisë janë tashmë kushtet për ndërtimin e marrëdhënieve miqësore, por shumica dërrmuese e të anketuarve, në masën 72%, nuk ka asnjë dyshim se përgjegjëse për ndeshjen ishte Serbia.

/ Top Channel 


Qendra Shqiptaro-Serbe, zyrtarizohet bashkëpunimi i shoqërisë civile mes të dy vendeve 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21427
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Qendra Shqiptaro-Serbe, zyrtarizohet bashkëpunimi i shoqërisë civile mes të dy vendeve

prej Tue 27 Oct 2015 - 20:41
Ata te pyeturit ne anketim, kane qene turqit apo SHQIPTARET si ata te Lugines mo???


Qendra Shqiptaro-Serbe, zyrtarizohet bashkëpunimi i shoqërisë civile mes të dy vendeve 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi