Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Kristiina
Kristiina
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 5449
<b>Hobi</b> Hobi : Noti...
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : GRECCE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/01/2010

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Tue 5 Apr 2011 - 23:08
Era e trupit

Era e trupit të meshkujve është shumë më ngacmuese sesa e femrave

Agresiviteti

Meshkujt janë më agresivë, apo më të prirur për të përdorur fuqinë fizike. Burim i kësaj është hormoni i testosteronit. Ndërkaq, femrat kundër këtij faktori luftojnë dhe kundërvihen me fjalë

Sporti

Në aspektin sportiv, meshkujt janë më të shpejtë sesa femrat, ndërkaq femrat janë më të durueshme se meshkujt

Gjaku

Te meshkujt ka 4.5 litra gjak, te femrat 3.6 litra. Tensioni i meshkujve është më i lartë se i femrave 140/88, te femrat 130/88

AIDS

Nga katër të sëmurë me AIDS vetëm një është femër, ndërsa tre meshkuj

Noti

Shkaku i posedimit të shtresës dhjamore nën lëkurë i bëjnë ato notuese më të shkathëta se meshkujt

Krizat

Te femrat sindromat gjatë menopauzës zakonisht shfaqen me temperaturë, pagjumësi, shtim në peshë, djersitje gjatë natës dhe tharje të vaginës, ndërsa te meshkujt gjatë fazës së andropozës, nuk ndodh pothuajse asnjë ndryshim i dukshëm

Nxehtësia e trupit

Nxehtësia e trupit te meshkujt është më e madhe se sa te femrat, ndërsa sasia e ujit që mbulon trupin e mashkullit është 60-70%, tek femrat uji bën pjesë 50-60%

Organet gjenitale

Organet gjenitale te meshkujt gjenden jashtë dhe janë më të ekspozuara ndaj lëndimeve, ndërsa te femrat organet janë të fshehura dhe janë më të mbrojtura

Skeleti

Krahët, duart dhe këmbët te meshkujt janë më të gjatë. Eshtrat i ka më të rënda dhe ndien më shumë dhembje. Ndërkaq, eshtrat e ijëve te femrat janë më të gjera

Telat e zërit

Te femrat, telat e zërit janë më të shkurtër dhe për këtë zërin e kanë më të hollë e të mprehtë

Organet e ndijimit

Shqisat e dëgjimit dhe nuhatjes te femrat janë më të forta sesa te meshkujt. Meshkujt janë më të ndjeshëm ndaj të nxehtit. Për sa i përket syrit, mashkulli është më i saktë në ndarjen e detajeve sesa femra

Harxhimi i energjisë

Mashkulli në kushte pasive harxhon 39.5 kalori, femrat 37 kalori. Nevojat ditore të mashkullit për kalori janë 2700, për femrat 2000

Yndyra

Yndyra te meshkujt gjendet pothuajse përgjysmë sa gjendet te femrat. Te femrat yndyra gjenden rreth 3.5 kg më shumë se te meshkujt. Yndyra tek meshkujt grumbullohet në bark, ndërsa te femrat ajo mblidhet në kofshë e bark etj.

Sëmundjet

Meshkujt gjatë jetës sëmuren rreth 40 ditë më shumë se femrat

Flokët

Flokët e femrës janë më të shpeshta dhe më të forta se të meshkujve. Rrënja e flokëve te femrat është më e thellë, 2 milimetra dhe për këtë ato bien më ngadalë se te meshkujt

Lëkura

Meshkujt kanë 1.8 metra katrorë lëkurë, ndërsa femrat 1.6 metra katrorë. Lëkura e femrave është më e hollë dhe më e thatë dhe për këtë arsye është më e ndjeshme

Masturbimi

Rreth 92% e meshkujve masturbohen, ndërsa femrat rreth 62%

Ushqimi

Për sa i përket peshës së njëjtë të meshkujve dhe femrave, meshkujt kanë më shumë nevojë për ushqim, sepse metabolizmi i meshkujve punon më shpejt

Vajtimi

Femrat qajnë më shumë se meshkujt, 5 herë, zakonisht ndërmjet orës 19:00-22:00

Rrahjet e zemrës

Zemra e meshkujve është më e madhe se e femrave, por dhe rrahjet i ka më të vogla, në minutë zemra e mashkullit rreh 72 herë, ndërkaq zemra e femrave rreh 80 herë në minutë

Plakja

Meshkujt mplaken më shpejt se femrat. Një femër 55-vjeçare posedon 90% të fuqisë së trupit së saj, kurse meshkujt 70%. Sistemi i qarkullimit të gjakut te një mashkull 35-vjeçar është e njëjtë me një femër 50-vjeçare. Pika e dobët te femrat është lëkura, e cila është më e hollë. Femrat faktin dhe procesin e plakjes e pranojnë shumë më lehtë se meshkujt

Puberteti

Faza e pubertetit te meshkujt sillet në moshën 10-15, ndërsa te femrat 9-14

Jetëgjatësia

Meshkujt jetojnë mesatarisht 71.5, femrat 78 vjet

Përmasat e trupit

Një mashkull mesatarisht është i gjatë 175 cm dhe 73.5 kg, dimensioni i gjoksit 98.5, beli 80.4 cm. Te femrat mesatarja është: gjatësia 160 cm dhe 61.2 kg, gjoksi 90.1, beli 74.3 cm

"Molla e Adamit"

"Molla e Adamit" është karakteristikë vetëm te meshkujt

Frymëmarrja

Meshkujt në minutë marrin rreth 16 herë frymë, femrat marrin rreth 20-22 herë në minutë. Ndërkaq, sasia e thithjes së oksigjenit në ditë, e të dy gjinive është e njëjtë, 12000 litra oksigjen



Cfare ndryshimesh te tjera ka si mendoni?
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:07
Po te ishte tema ndryshe: ngjajshmeria ne mes meshkujve dhe femrave do pergjigjesha, ne te kunderten po pritoje sepse pothuajse ne gjithcka ndryshojne...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:09
me gjej nje qe ngjajne atehere se te shpik truri ty Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:21
Arjana shkruajti:me gjej nje qe ngjajne atehere se te shpik truri ty Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550

Thithin te njejtin ajer, kjo eshte e perbashket. Gjithcka tjeter ndryshon!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:25
he thash se te kapa me presh ne duar ( te zura nguc) or i shkret e po vonoje...sma bere qejfin pak Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:30
Arjana shkruajti:he thash se te kapa me presh ne duar ( te zura nguc) or i shkret e po vonoje...sma bere qejfin pak Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192

Nuk ben pjese ne mesin e atyre qe te te beje qejfin, po mendoj vetem femijeve u beje qejfin, te rriturve zakonisht u prishi qejfin Very Happy. Ne gjume kur jam aty mund t'me ze dikush, bile edhe t'ma rrah, ne te kunderten pak e veshtire qe mos te them e pamundur t'me ze ngusht dikush Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1540093706
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:32
me falni po jeni jasht teme ,kujdes
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:33
si gjithmon cfare tjeter do thoje...perralla mashkulli Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192
ps ide te madhe ke per veten por nderro pozicion se mos biesh Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 541164
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:35
Ina shkruajti:me falni po jeni jasht teme ,kujdes

E kam parasysh, megjithate faleminderit per paralajmerimin.

Arjana, ndoshta edhe kam ide te madhe per veten, por deri me sot po mbahem mire, te nesermen askush se di!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 7 Apr 2011 - 21:38
Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 694663 sori Ina Very Happy

sa per ty mburru ketu sa ke mundesin se ne realitet ske shanc Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 81192
Arbnor
Arbnor
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 218
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Diku...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/03/2011

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Fri 8 Apr 2011 - 16:21
Mendoj se nje ndryshim mes femres dhe mashkullit eshte edhe dashuria... Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1698836746
Kur dashuron mashkulli femra ha kumbulla, ndersa kur dashuron femra mashkulli ha rrush... Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1698836746 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1698836746
E them se m'u kujtua ajo thenia me rrush e kumbulla dhe m'u duk si ndryshim ndaj... Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1698836746
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Fri 8 Apr 2011 - 16:23
jane shume eedhe te ndryeshme po po ju them vetem nje
qe meshkujt kan mjeker kurse vajzat jo
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Sat 7 May 2011 - 14:00
posht e lart Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 1698836746
Alkimisti
Alkimisti
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 3685
<b>Hobi</b> Hobi : tegjitha ngapak
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : nenqellin e hapur
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 02/05/2011

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Tue 5 Jul 2011 - 15:56
Aleksandra shkruajti:Era e trupit

Organet gjenitale

Organet gjenitale te meshkujt gjenden jashtë dhe janë më të ekspozuara ndaj lëndimeve, ndërsa te femrat organet janë të fshehura dhe janë më të mbrojtura

?[/b]

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550 sakam qesh em ket
avatar
Tollumbace
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1707
<b>Hobi</b> Hobi : Lufto per Veten,,ec perpara kurr mos u ndal ,forcen e shpirtit askujt mos ja fal ..Ec vazhdo drejtimin tend ,nese pengohesh diku cohu perseri ne kembe ,askujt meshire mos i kerko nese dikush te lendon per te mos u mundo ,lufto per jeten eshte shume e bukur kurr mos e vrit mendjen se do ngelesh e humbur ..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ku te dua un
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/10/2011
http://www.klealove.com

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 13 Oct 2011 - 12:32
Ka shum ndryshime sepse mashkullit kur ka lindur ka veshur pantallone ndersa femra ka veshur fustan haha Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave 45550
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Thu 13 Oct 2011 - 16:45
Vec e vec skane ndonje ndryshim te madh ..
Por po ti bashkosh bashke ..jane si shkrepsja me barutin ........ grrrr
Sponsored content

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave Empty Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi